ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

رئیس‌جمهور غنی: 50 درصد عواید دولت همه‌ساله دزدیده می‌شود

© Photo / ARGرئیس‌جمهور غنی: 50 درصد عواید دولت همه‌ساله دزدیده می‌شود
رئیس‌جمهور غنی: 50 درصد عواید دولت همه‌ساله دزدیده می‌شود - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 28.03.2021
رئیس‌جمهور افغانستان از فساد گسترده در سیستم جمع‌آوری عواید دولت خبر می‌دهد.

به گزارش اسپوتنیک، اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان امروز (یکشنبه، 8 حمل) در مراسم گشایش شورای عالی جوانان در ارگ ریاست‌جمهوری گفت که عواید و هزینه‌های دولت به گونۀ گسترده‌یی حیف‌ومیل و دست‌کم 50 درصد عواید دولت همه‌ساله دزدیده می‌شود.

وی سیستم جمع‌آوری عواید دولت در وزارت مالیه را دستخوش فساد گسترده توصیف می‌کند و از شورای عالی جوانان می‌خواهد که طرح‌های روشنی را برای جلوگیری از حیف‌ومیل عواید ملی با وزارت مالیه در میان بگذارند.

رئیس‌جمهور غنی در ادامه، نظام مصرف عواید دولت را نیز دستخوش سوء‌استفاده توصیف می‌کند. به گفته وی، بودجۀ دولت به گونۀ درست استفاده نمی‌شود و صدها مورد سوء‌استفاده در روند مصرف بودجۀ ملی وجود دارد.

وی خاطرنشان می‌سازد که به شمول نهادهای مربوط به ریاست جمهوری، بیشتر اداره‌های دولتی تنخواه‌های بی‌جا به شماری از کارمندان خود پرداخت می‌کنند.

آقای غنی از تنخواه‌های مشاوران (ان.تی.ای) یاد می‌کند و می‌گوید که در بیشتر موارد هزینه‌ها در این بخش به هدر رفته است.

وی اضافه می‌کند که باید برنامۀ تشخیص ظرفیت‌ها در اداره‌های دولتی ایجاد شود و برای کارمندان دولت بر اساس کار‌آیی و خلاقیت تنخواه پرداخت شود.

این اظهارات آقای غنی در حالی مطرح می‌شود که اوایل سال میلادی 2021 وزارت مالیه تعهد کرد که تغییرات اساسی را در سیستم تنخواه‌دهی به مشاوران ارشد نهادهای دولتی به میان خواهد آورد. بر اساس برنامۀ این وزارت، قرار است درصدی قابل توجهی از تنخواه‌های مشاوران کاهش یابد و به تنخواه‌های معلمان و کارمندان پایین‌رتبۀ دولت افزود شود.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала