ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

آغاز نشست قلب آسیا در شهر دوشنبۀ تاجیکستان

© https://twitter.comنشست قلب آسیا-روند استانبول
نشست قلب آسیا-روند استانبول - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 29.03.2021
نشست قلب آسیا در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان امروز آغاز شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، نشست مقام‌های بلندپایۀ کشورهای عضو نشست قلب آسیا - پروسه استانبول امروز (دوشنبه، ۹ حمل) در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان آغاز شد.

در این نشست، مقام‌ها دربارۀ صلح افغانستان و اجماع منطقه‌یی بحث و گفتگو می‌کنند.

رئیس جمهور غنی عازم تاجیکستان شد - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 29.03.2021
رئیس جمهور غنی عازم تاجیکستان شد

میرویس ناب، معین سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان در این نشست از کشورهای منطقه می‌خواهد که برای برقراری یک آتش‌بس در افغانستان، کار کنند.

او افزود: " گروه‌های هراس‌افگن بین‌المللی و قاچاقبران مواد مخدر، تلاش‌های صلح را به‌گونۀ جدی صدمه می‌زنند. با کارگیری از این فرصت، تمامی همکاران منطقه‌یی و جهانی مان، به ویژه کشورهایی را که بر طالبان نفوذ دارند فرا می‌خوانم که برای رسیدن به یک آتش‌بس دایمی و مذاکرات معنادار صلح کار کنند."

او می‌افزاید: "صلح تنها در صورتی پایدار خواهد بود که آیندۀ گفتگوهای صلح، یک افغانستان مستقل، متحد و دموکراتیک باشد که در آن تمامی افغان‌ها، زنان، مردان، جوانان، اقلیت‌ها و تمامی اقشار جامعه احساس حفاظت، احترام و شمولیت در تمامی روندهای تصمیم گیری را داشته باشند."

او به این باور است که روند صلح افغانستان، زمینه ساز تصور یک افق تازه برای همکاری‌های منطقه‌یی، اتصال منطقه‌یی و توسعه اقتصادی منطقه است.

از سوی دیگر، خسرو ناظری، معین وزارت خارجه تاجیکستان هم می‌گوید که کشورهای منطقه از روند صلح افغانستان پشتیبانی می‌کنند.

او افزود: "از دیدگاه ما، تحکیم صلح و ثبات درازمدت در افغانستان، نیازمند کمک‌های واقعی برای از میان برداشتن مشکلات اقتصادی و اجتماعی است. این کار از بازگشت نهادهای دولتی اثرگذار و ایجاد یک بنیاد پایدار برای توسعه پایدار پشتیبانی می‌کند."

او می‌افزاید: "در پس زمینه تحولات سیاسی و نظامی کنونی و اوضاع اجتماعی و اقتصادی افغانستان، ما کاهش امنیت را در منطقه و جهان نیز احساس می‌کنیم. اینها نخست به خطر مداوم هراس‌افگنی بین‌المللی، تندروی مذهبی و قاچاق مواد مخدر وابسته استند."

او در ادامه می‌گوید: "ما حکومت افغانستان و طالبان را فرا می‌خوانیم که برای مصالحۀ ملی و توسعۀ صلح‌آمیز این کشور، مذاکرات صلح را ادامه دهند. در این زمینه، تاجیکستان و همکاران و دوستان منطقه‌یی افغانستان، از یک گفتگوی سازنده میان افغانان پشتیبانی می‌کنند."

قرار است که فردا، روز پایانی نشست قلب آسیا باشد و در آن وزیران خارجه کشورهای عضو این روند و نیز رییس‌جمهور غنی سخنرانی کنند.

رییس جمهور غنی نیز صبح امروز برای اشتراک در نشست قلب آسیا - پروسه استانبول، به تاجیکستان رفت و قرار است که در کنار دیدار با رییس‌جمهور تاجیکستان و مقام‌های دیگر این کشور، در دانشگاه ملی تاجیکستان نیز سخنرانی کند.  

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала