ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

آمریکا به راه‌ حل سیاسی بحران افغانستان اعتراف کرد

© REUTERS / POOL آمریکا به راه‌حل سیاسی بحران افغانستان اعتراف کرد
 آمریکا به راه‌حل سیاسی بحران افغانستان اعتراف کرد - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 07.04.2021
دو دهه از حمله آمریکا به افغانستان می‌گذرد و ده‌ها هزار غیرنظامی بر اثر درگیری‌ها در این کشور کشته شده‌اند، وزارت خارجه آمریکا اظهار داشت: جامعه جهانی معتقد است که بحران افغانستان راه‌حل نظامی ندارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک نشست خبری درباره خروج نیروهای این کشور از افغانستان گفت: رئیس جمهور بایدن به روشنی گفته که خواستار پایان حضور نظامی ما در افغانستان است.

واکنش وزارت خارجه آمریکا به حملات اخیر تروریستی در افغانستان   - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 13.05.2020
واکنش وزارت خارجه آمریکا به حملات اخیر تروریستی در افغانستان

وی افزود که «وزاری خارجه و دفاع آمریکا نیز تاکید دارند که ما نسبت به پایان دادن مسئولانه جنگ افغانستان، خروج نیروهایمان از معرض خطر و تضمین اینکه افغانستان بار دیگر هرگز به سکویی برای حملات تروریستی تبدیل نمی‌شود که آمریکا و یا متحدانمان را تهدید کند، متعهد هستیم».

پرایس ادامه داد: جامعه بین‌الملل بر این باور است که بحران افغانستان را‌ه‌حل نظامی ندارد، این بحرانی است که باید از طریق راه‌حل سیاسی و آتش‌بس جامع پایان یابد، روندهایی که هسته مرکزی آن‌ها به رهبری و مالکیت افغان‌ها است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این نشست اما جزئیاتی درباره روند خروج نیروها از افغانستان ارائه نکرد، خروجی که براساس توافقنامه قطر باید تا 11 ثور صورت بگیرد.

پیش از این نیز بایدن با رد خروج نیروها از افغانستان در این مهلت گفته بود که به دلایل "لجستیکی" امکان خروج کامل تا این تاریخ وجود ندارد.

از سوی دیگر اما آدام اسمیت، رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا می‌گوید که دولت بایدن در پی توافقی با طالبان است تا نیروهای مبارزه با تروریسم آمریکا را فراتر از زمان تعیین شده برای خروج، در افغانستان حفظ کند.

با این حال، طالبان با تاکید بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان همواره اعلام کرده است که اشغال خارجی عامل اصلی بحران در این کشور است.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала