ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

داکترعبدالله به طالبان: اگر فکر می‌کنید با رفتن قوای خارجی به خواست تان می‌رسید، اشتباه می‌کنید

© @Dr.AbdullahAbdullah/FB داکترعبدالله به طالبان: اگر فکر می‌کنید با رفتن قوای خارجی به خواست تان می‌رسید، اشتباه می‌کنید
  داکترعبدالله به طالبان: اگر فکر می‌کنید با رفتن قوای خارجی به خواست تان می‌رسید، اشتباه می‌کنید - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 14.04.2021
رییس شورای عالی مصالحه‌ ملی می‌گوید که اگر این گروه (طالبان)، فکر می‌کند با رفتن قوای خارجی از کشور به خواستش می‌رسد، اشتباه می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، پس از آنکه گروه طالبان برای اشتراک در نشست‌های مرتبط به افغانستان خروج نیروهای خارجی را پیش‌شرط گذاشت، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی می‌گوید که اگر این گروه فکر می‌کند با رفتن قوای خارجی از کشور به خواستش می‌رسد، اشتباه می‌کند.

عبدالله عبدالله که امروز (چهارشنبه، ۲۵ حمل) در نشست مشترک کمیسیون‌های شورای مصالحه‌ی ملی در کابل صحبت می‌کرد، گفت اگر طوری فکر شود که با برآمدن قوای خارجی، مسأله‌ی افغانستان از طریق جنگ حل می‌شود، «این خداناخواسته نسخه به ادامه‌ی جنگ است».

او آن را اشتباه خواند و  افزود که هیچ کسی نباید آن را آرزو کند.

 عبدالله: اراده قاطع برای صلح افغانستان وجود دارد - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 13.04.2021
عبدالله به طالبان: به ندای مردم گوش دهید و در ماه رمضان آتش‌بس کنید

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی همچنان گفت که از اشتباه محاسبه‌ی طالبان در پیوند به صلح نگران است. او توضیح داد: «اگر من یک تشویش بزرگ در مورد روند صلح داشته باشم، این است که یک اشتباه محاسبه طالبان نکرده باشند که بگویند وقتی که قوای خارجی برآیند، باز به همان رقمی که خود ما می‌خواهیم صلح را برقرار می‌کنیم».

عبدالله عبدالله، گفت که طالبان در گذشته نیز این «اشتباه محاسبه» را مرتکب شده‌اند. او همچنان گفت این نگرانی هم وجود دارند که طالبان با خروج نیروهای خارجی از کشور، حاضر به مذاکره و گفت‌وگو نباشند.

با این حال، آقای عبدالله تأکید کرد که با حضور و یا هم عدم حضور قوای خارجی راه‌حل چالش‌های کنونی در افغانستان، تنها رفتن به طرف صلح همه ‌شمول و قابل قبول برای مردم افغانستان است.

از سویی هم، او گفت که تصمیم خروج نیروهای خارجی از کشور براساس توافق‌نامه‌ی دوحه میان طالبان و امریکا و خواست این گروه صورت می‌گیرد. رییس شورای عالی مصالحه‌ی افزود که امریکا به این توافق‌نامه متعهد بوده، اما طالبان برعکس نسبت به مفاد این توافق‌نامه متعهد نبوده‌اند.

عبدالله عبدالله درحالی این گفته‌ها را مطرح می‌کند که گروه طالبان ساعاتی پس از اعلام وزارت امور خارجه‌ی ترکیه مبنی بر برگزاری نشست استانبول تا ده روز آینده، گفت که تا خروج تمامی نیروهای خارجی از کشور، در هیچ نشستی که درباره‌ی افغانستان در آن تصمیم‌گیری می‌شود، شرکت نمی‌کند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала