ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

تصمیم رئیس جمهور غنی برای واگذاری ده درصد زمین اطراف بندهای آب به کوچی ها

© AP Photo / Hamed Sarfaraziتصمیم رئیس جمهور غنی برای واگذاری ده درصد زمین اطراف بندهای آب به کوچی ها
تصمیم رئیس جمهور غنی برای واگذاری ده درصد زمین اطراف بندهای آب به کوچی ها - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 19.04.2021
رئیس ‌جمهور غنی پیشنهاد قشر کوچی‌ها مبنی بر اختصاص ده درصد زمین اطراف بندهای آب کشور به این قشر را تأیید کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، حیدرجان نعیم‌زوی، نماینده‌ی کوچی‌ها در مجلس نمایندگان در صحبت با "روزنامه اطلاعات روز" گفته است، که موضوع توزیع ده درصد زمین اطرف بندهای آب از سوی حبیب‌الرحمان، رییس انسجام امور کوچی‌ها و سایر نمایندگان آنان در نهم حمل، روز ملی کوچی‌ها به رئیس ‌جمهور غنی پیشنهاد شده است.

لطیف‌پدرام:هلیکوپترها در زمان یورش کوچی ها بر بهسود کجا بودند؟ - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 20.03.2021
لطیف‌پدرام: هلیکوپترها در زمان یورش کوچی ها بر بهسود کجا بودند؟

به‌گفته‌ی او، اشرف غنی، رئیس ‌جمهور کشور این پشنهاد را در نشست مشترک  با نمایندگان کوچی‌ها تأیید کرده است.

در نسخه‌ای از فیصله‌نامه‌ی این نشست که حیدرجان نعیم‌زوی در اختیار روزنامه اطلاعات روز قرار داده، آمده است: «ده فیصد زمین هر بند به قشر بزرگ کوچی‌ها داده می‌شود که [توزیع زمین] از بند کمال‌خان آغاز می‌شود.»

در فیصله‌نامه همچنان تأکید شده است که در سال جاری 49 بند آب در کشور ساخته می‌شود و باید در زمین‌های اطراف تمامی آن‌ها، به قشر کوچی‌ها سهم داده شود.

براساس این فیصله، محمود کرزی، وزیر شهرسازی و اراضی، انورالحق احدی، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری و شمیم‌خان کتوازی، رییس اداره‌ی مستقل ارگان‌های محلی مکلف شده‌اند که یک کمیته را برای توزیع عادلانه‌ی زمین برای کوچی‌ها در اطراف بندهای آب، ایجاد کنند.

همچنان در این نشست نمایندگان کوچی‌ها با رییس‌ جمهور غنی فیصله کرده‌اند که فضل‌محمود فضلی، رییس اداره‌ی امور ریاست‌جمهوری نیز یک کمیته را ایجاد کند تا این کمیته در هر ولایتی که بند آب احداث شده است، به کوچی‌ها زمین توزیع کند.

اما ارگ ریاست‌جمهوری پیشتر در خبرنامه‌ای اعلام کرده بود که آقای غنی در مراسمی که به‌مناسبت نهم حمل، روز ملی کوچی‌ها در قصر «سلام خانه» برگزار شده بود، گفته است که «با احداث هر بند، ده درصد زمین به کوچی‌ها توزیع خواهد شد».

به نقل از خبرنامه، آقای غنی به وزارت زراعت، آبیاری و مالداری هدایت داده است تا کمیسیون مشترک را برای توزیع عادلانه‌ی مواشی به کوچی‌ها و اسکان مجدد آنان ایجاد کند.

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала