ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

نشست‌های چندجانبه برای پیشبرد روند صلح در قطر ادامه دارد

© Sputnik / PMنشست‌های چندجانبه برای پیشبرد روند صلح در قطر ادامه دارد
نشست‌های چندجانبه  برای پیشبرد روند صلح در قطر ادامه دارد - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 19.04.2021
نماینده گان کشور های مانند ترکیه، قطر، امریکا و سازمان ملل متحد برای شکستن بن بست مذاکرات صلح در دوحه از چند روز بدینسو با نماینده گان طالبان نشست های داشته اند.

به گزارش اسپوتنیک، طلوع خبر داده است که منابع نزدیک به طالبان می‌گویند گویا جناح‌ها برای ایجاد اعتماد میان امریکا و طالبان می‌کوشند و در این راستا پیشرفت‌هایی نیز، به دست آمده‌اند.

به باور این منابع، نماینده‌گان امریکا، قطر، سازمان ملل متحد و ترکیه می‌کوشند تا به طالبان اطمینان دهند که تا یازده‌هم ماه سپتامبر تمامی تعهدات توافق‌نامۀ دوحه عملی شوند، اما در مقابل از این گروه نیز می‌خواهند که مذاکرات را از سر بگیرند و برای برگزاری معنا دار نشست ترکیه سهم بگیرند.

اعضای رهبری طالبان - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 19.04.2021
طالبان: آمریکا نمی‌تواند با فشار آوردن بر ما برای صلح گام بردارد

فیض‌محمد زلاند، استاد دانشگاه در این باره گفت: «طالبان می خواهند که نشست ترکیه یک نشست سرنوشت ساز و فیصله کننده باشد و به نظر طالبان برای رسیدن به این هدف، عملی کردن توافق نامه دوحه مهم است.»

پاکستان نیز در این روزها برای وادار ساختن طالبان برای شرکت در نشست استانبول تلاش‌هایی را، آغاز کرده‌است.

از سویی هم، انتونی بلنکین، وزیر خارجه امریکا می‌گوید که اگر طالبان می‌خواهند که با آنان همچون یک گروه منفور برخورد نشود، باید به حقوق زنان و دختران احترام بگذارند.

او افزود: «ما در گیر روند صلح خواهیم بود تا ببینیم که آیا می‌توانیم این روند را به مسیر بهتری پیش ببریم یا نه و نکته آخر این که می‌خواهم آن را تکرار کنم، اگر طالبان انتظار دارند که از سوی جامعۀ جهانی پذیرفته شوند و همچون یک نیروی منفور با آنان رفتار نشود، باید به حقوق زنان و دختران احترام بگذارند.»

صدیقی: طالبان هیچ تعهدی برای صلح ندارند - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 28.03.2021
صدیقی: طالبان هیچ تعهدی برای صلح ندارند

با این همه، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور امریکا می‌گوید: «تمام کاری که ایالات متحده می‌تواند انجام دهد، تأمین منابع به توانایی‌های نیروهای امنیتی، حکومت، مردم افغانستان، آموزش و تجهیز نیروهای آنان است. ما این کار را انجام داده‌ایم و اکنون زمان آن فرا رسیده‌است که نیروهای امریکایی به خانۀ خود بیایند و مردم افغانستان برای دفاع از کشور شان گام بردارند.»

طالبان پس از آن شرکت در نشست ترکیه و ادامۀ مذاکرات را رد کردند که رییس‌جمهور امریکا هفتۀ گذشته اعلام کرد که نیروهای امریکایی تا یازده هم ماه سپتامبر افغانستان را ترک خواهند کرد، اما طالبان می‌خواهند که بر بنیاد توافق‌نامۀ دوحه، این نیروها تا یازده روز دیگر از افغانستان، بیرون شوند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала