ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

سرگئی لاوروف: روسیه به ایالات متحده پیشنهاد داد تا «درگیری دیپلماتیک» را از میان بردارد

© Sputnik / Foreign Ministry of the Russian Federation / ورود به گالری تصاویرسرگئی لاوروف: روسیه به ایالات متحده پیشنهاد داد تا «درگیری دیپلماتیک» را از میان بردارد
سرگئی لاوروف: روسیه به ایالات متحده پیشنهاد داد تا «درگیری دیپلماتیک» را از میان بردارد - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 27.04.2021
در سال های پسین پیوندهای روسیه و ایالات متحده امریکا در یک بحران آشکار قرار گرفته و امریکا یکی پس از دیگری روسیه و کشورهای دیگر جهان را مورد تحریم قرار می دهد و روسیه مجبور به تلافی می شود.
لاوروف سخنان کاخ سفید درباره تحریم ها را روان گسیختگی خواند  - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 27.04.2021
لاوروف سخنان کاخ سفید درباره تحریم ها را روان گسیختگی خواند 

به گزارش اسپوتنیک، در سال های پسین پیوندها بین روسیه و ایالات متحده در یک بحران آشکار به سر می برد؛ تحریم های امریکا یکی پس از دیگری، اخراج دیپلمات ها، روسیه مجبور به تلافی شد و واشنگتن قول داد که "مسکو" را بارها و بارها "مجازات" کند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه درباره اینکه چگونه طرف روسی راهی برای خروج از این وضعیت می بیند و آیا سیاستمداران امریکایی آماده این کار هستند صحبت کرد.

وی همچنین توضیح داد، که چرا وضعیت موجود در روابط دوجانبه حتی از جنگ سرد نیز بدتر است و اگر آمریکا تلاش کند از خطوط قرمز عبور کند، روسیه چگونه واکنش نشان خواهد داد و نظر خود را در مورد اینکه چرا "نمی توان بین تلویزیون و یخچال یکی را انتخاب کرد" توضیح داد.

لاوروف گقت: روابط با آمریکا فقط جهنمی نیست. من شخصاً چنین موارد بدی را به خاطر نمی آورم. حتی از جنگ سرد هم بدتر است. سفیران در کشورهای خود می نشینند. بعد از این چه خواهد شد؟ گزینه توسعه روابط چیست؟

وی افزود: اگر این تنها به ما بستگی داشت، احتمالاً به روابط عادی برمی گشتیم. و به عنوان یک گام اول و به نظر من واضح و نه چندان دشوار همه اقداماتی را که برای محدود کردن کار دیپلمات های روسی در آمریکا انجام شد لغو می شدند- در پاسخ، ما کار دیپلمات های آمریکایی در روسیه را محدود کردیم. ما این را به محض ادای سوگند و روی کار آمدن دولت بایدن ارائه دادیم. من این را به بلینکن گفتم بدون تحمیل.

تنها گفتم که گام آشکار برای ما خنثی کردن همه چیزهایی است که باراک اوباما شروع کرد، هنگامی که چند هفته قبل از اینکه ریاست جمهوری را ترک کند، در را کوبید، تحریک را شروع کرد، اموال روسیه را توقیف کرد و تمام کنوانسیون های وین را نقض کرد، دیپلمات های روسی را اخراج کرد. سپس یک واکنش زنجیره ای آمد. به هر حال، ما مدت هاست که صبور بودیم، ما تا تابستان 2017 صبر کردیم تا پاسخ دهیم چون دولت ترامپ از ما خواست که به افراط و تفریط های دولت اوباما که کاخ سفید را ترک می کرد پاسخ ندهیم. اما دولت ترامپ موفق نشد این وضعیت را به حالت عادی بازگرداند، بنابراین ما باید کم و بیش پاسخ آینه ای می دادیم. اما آمریکایی ها در این مورد آرام نگذاشتند.

می بینیم که دولت بایدن نیز در همین مسیر ادامه می دهد. اگرچه در گفتگوی بین پوتین و بایدن که اندکی پس از تحلیف برگزار شد و در گفتگوی من با وزیر امور خارجه بلینکن، همتایان آمریکایی ما به ما گفتند که آنها در حال بررسی جدی روابط با روسیه هستند و امیدوارند که بسیاری از موارد روشن شود در نتیجه این گفتگو اما نتیجه این مکالمه تحریم های جدیدی بود که ما مجبور شدیم نه تنها به صورت متقابل پاسخ دهیم بلکه همانطور که بارها هشدار داده بودیم ما به صورت نامتقارن عمل خواهیم کرد. از جمله اختلاف قابل توجهی در تعداد دیپلمات ها و کارمندان است که در نمایندگی های دیپلماتیک آمریکا در روسیه کار می کنند که بیش از تعداد دیپلمات های ما در ایالات متحده است. ما در این مورد صحبت کردیم، من عمیق تر نمی روم.

او در پاسخ این پرسش که چقدر واقع بینانه است که انتظار داشته باشیم آنها این موضوع را درک کنند و از جایگاه ارباب دست بکشند؟ به هر حال امید خوب است اما واقعیت کاملاً متفاوت است.
گفت، که ابراز امیدواری نکردم. من گفتم با چه شرایطی آماده صحبت خواهیم بود.
- و اگر نه ، پس؟ ..
- خوب ، اگر نه، این انتخاب آنهاست. این بدان معناست که ما در شرایطی زندگی خواهیم کرد، همانطور که گفتید، یا در جنگ سرد یا حتی بدتر از آن. من معتقدم که در طول جنگ سرد تنش بسیار جدی بود، بیش از یک بار شرایط خطرناک، شرایط بحرانی. اما احترام متقابل وجود داشت که اکنون کاهش یافته است و در جایی حتی یادداشت های اسکیزوفرنیک در اظهارات برخی چهره ها در واشنگتن فرو می رود. اخیراً یک مقام کاخ سفید گفته است که این تحریم ها علیه روسیه ادامه خواهد یافت، این تحریم ها در مورد تاثیری است که واشنگتن امیدوار است و هدف از این تحریم ها کاهش تنش بین ایالات متحده و روسیه است. حتی نمی توانم در این مورد اظهارنظر کنم. امیدوارم همه بدانند که چنین اظهاراتی اعتباری برای کسانی که از چنین سیاستی در کاخ سفید حمایت می کنند، ندارد.

من این نظر را شنیده ام که دیپلمات ها خوب کار نمی کنند، آنها نمی توانند روابط را برقرار کنند - همه ما محکم ایستاده ایم، موقعیت ما اصلاً انعطاف پذیر نیست، کشدار نیست و بنابراین روابط بدی است.
- بلی، من این ارزیابی ها را نیز خواندم، از آنجا که از آزادی بیان برخوردار هستیم، فکر می کنم به طور قابل توجهی از بسیاری از کشورهای غربی، از جمله ایالات متحده محافظت شده است. من منابع مخالف در اینترنت، روزنامه ها را نیز می خوانم و فکر می کنم که احتمالاً این افراد حق دارند دیدگاه خود را بیان کنند، این است که اگر ما با غرب بحث نمی کردیم، اکنون پارمزان و خیلی بیشتر داشتیم، که ما صادقانه فاقد آن هستیم. اما وقتی به دلایلی خرید غذا در غرب بسته شد و بدون توضیح اینکه این اقدام تلافی جویانه بود، آنها به سادگی خرید غذا را متوقف کردند و شروع به تعویض واردات کردند، قیمت غذا بالا رفت. می دانید، این یک دیدگاه باریک و یک طرفه است، منحصراً از نظر رفاه - برای انتخاب بین تلویزیون و یخچال. این زبان آنهاست که آنها صحبت می کنند. اگر آنها درک ارزشهای ایالات متحده را امری اساسی می دانند، بگذارید این جمله بزرگترین رئیس جمهور امریکا جان اف کندی را من یادآوری کنم: "به این فکر نکنید که کشور شما برای شما چه کاری می تواند شما فکر کنید که چه کاری می توانید برای کشور خود انجام دهید". این تنها با رفاه شخصی و رفاه شخصی از اهمیت تعیین کننده ای برخوردار است، این تفاوت اساسی با دیدگاه های لیبرال فعلی است. به نظر من، کسانی که چنین رویکردهای فلسفی را ترویج می کنند، نه تنها کد ژنتیکی ما را درک نمی کنند، بلکه سعی می کنند آن را از هر طریق ممکن تضعیف کنند. زیرا علاوه بر تمایل به زندگی خوب، خوب زیستن، اعتماد به نفس برای فرزندان، دوستان، اقوام، در کشورمان، احساس غرور ملی همیشه در هر کاری که در ما انجام شده است به همان اندازه نقش مهمی ایفا می کند. تاریخ هزار ساله اگر کسی معتقد باشد که برای او - یا همانطور که اکنون گفته می شود برای او درست است - این ارزشها دیگر اهمیتی ندارند، این انتخاب آنهاست. اما من اطمینان دارم که اکثریت قریب به اتفاق مردم ما متفاوت فکر می کنند.

- آیا انتظار دارید با بلنکین دیدار کنید؟ این دیدار چه زمانی می تواند برگزار شود و آیا در آینده ای قابل پیش بینی برگزار می شود؟
- وقتی مطابق با آداب و رسوم دیپلماتیک تیلیفونی صحبت کردیم، من به او تبریک گفتم. ما ارزیابی هایی از اوضاع رد و بدل کردیم. به نظر من این گفتگو دوستانه، آرام ، عملی بود. من متذکر شدم، که وقتی همکاران آمریکایی ما تشکیل کلیه ایالت های خود را از جمله در وزارت امور خارجه به پایان برسانند ، ما آماده خواهیم بود تا تماس های خود را از سر بگیریم که در مورد بسیاری از موضوعات ، از آغاز کار مأموریت های دیپلماتیک ، به دنبال توافقات قابل قبول متقابل خواهیم بود ، با ثبات استراتژیک و بسیاری چیزهای دیگر به پایان می رسد. مشاغل آمریکایی و روسی علاقه مند به گسترش همکاری های خود هستند ، همانطور که اتاق بازرگانی آمریکا و روسیه اخیراً از ما اطلاع داده است. در پایان گفتیم که نوعی رویداد مشترک چند جانبه برگزار خواهد شد که می توانید در حاشیه آن به مناسبتی صحبت کنید. تاکنون هیچ سیگنالی از ایالات متحده دریافت نشده است. اگر درباره تقویم وقایع صحبت کنیم ، ظرف سه هفته روسیه ریاست شورای قطب شمال را از ایسلند به عهده خواهد گرفت. به نظر من ، در ریکیاویک ، جلسه وزیران در تاریخ 20 تا 21 مه برنامه ریزی شده است. اگر هیئت آمریکایی به سرپرستی وزیر امور خارجه باشد ، من البته آماده هستم ، اگر علاقه مند باشد ، با او گفتگو کنم. با توجه به اینکه ما به مدت دو سال ریاست شورای قطب شمال را به عهده داریم، من پیش از این به همکاران ایسلندی خود اعلام کرده ام که در این نشست شرکت خواهم کرد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала