غنی به نیروهای دولتی: آتش‌بس را در روز های عید مراعات کنید

© "https://twitter.com/ARG_AFGغنی: جای بسا خوشی است که پروژه های میلیاردی به بهره برداری می‌رسد
غنی: جای بسا خوشی است که پروژه های میلیاردی به بهره برداری می‌رسد - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 10.05.2021
Telegram
دولت افغانستان پیشنهاد آتش‌بس از سوی طالبان در روزهای عید را پذیرفته است.

محمداشرف غنی، رییس جمهور به نیروهای امنیتی دستور داده است که به احترام روزهای عید، آتش‌بس را مراعات کنند.

طبق اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، غنی هم‌چنان به نیروهای امنیتی دستور داده است که مثل همیشه در تامین امنیت مردم افغانستان بکوشند و در صورت تخطی «دشمن» در دفاع از مردم کوتاهی نکنند.

 اعلام آتش بس سه روزه - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 10.05.2021
طالبان آتش بس اعلام نمودند

در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری که روز دوشنبه، بیستم ثور نشر شد، آمده است که تأکید دولت و مردم افغانستان بر آتش‌بس «واقعی و دایمی» است.

طبق اعلامیه ارگ، توسل به خشونت، قتل و کشتار افراد ملکی، انهدام زیربناها و اماکن عامه نه تنها در روز های عید بلکه در هیچ روزی جواز شرعی ندارد.

در این اعلامیه تصریح شده است: «اکنون که نیروهای بین‌المللی از افغانستان خارج می‌شوند و مراجع معتبر دینی و علمای جهان اسلام، جنگ در افغانستان را خلاف رهنمودات دینی می‌دانند، طالبان هیچ دلیل شرعی برای ادامه کشتار مردم افغانستان ندارند».

ارگ می‌گوید که طالبان از عملیات چند هفته اخیر خود این را باید آموخته باشند که محاسبه‌شان از پیروزی در میدان جنگ در مقابل نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان اشتباه محض بوده است.

دولت به نماینده‌گی از مردم از طالبان خواسته است که به خواست مردم برای آتش‌بس دایمی پاسخ مثبت بدهد و به میز مذاکره برگردند تا مردم به حق اساسی خود که زنده‌گی در فضای صلح عادلانه و پایدار است، برسند.

گروه طالبان با نشر خبرنامه‌ای به مناسبت عید فطر سه روز آتش‌بس اعلام کرد. این خبرنامه بامداد روز دوشنبه، بیستم ثور سه روز پیش از عید فطر نشر شده است.

این گروه به افراد تحت امر خود دستور داده است که از اول تا سوم عید فطر حملات تعرضی را متوقف کنند. در خبرنامه به افراد طالبان گفته شده است که اگر در این سه روز جانب مقابل حمله کند، به دفاع مناطق خود بپردازند.

افراد طالبان از رفتن به ساحات تحت کنترل دولت منع شده‌اند و به همین ترتیب از آن‌ها خواسته شده است که نیروهای دولتی را اجازه ورود به ساحات تحت کنترل خود ندهند.

 شورای عالی مصالحه ملی افغانستان از اعلام آتش‌بس توسط طالبان در روزهای عید استقبال کرده است.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، در واکنش به اعلام آتش‌بس از سوی طالبان در روزهای عید فطر، گفته است که راه حل بیرون رفت از بحران کنونی کشور تسریع مذاکرات، اعلام آتش‌بس دایمی و قطع همیشه‌گی جنگ است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала