ترس و وحشت امریکا از سلاح‌های ترموباریک روسیه

© Sputnik / Aleksei Kudenko / ورود به گالری تصاویرترس و وحشت امریکا از سلاح‌های ترموباریک روسیه
ترس و وحشت امریکا از سلاح‌های ترموباریک روسیه - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 03.06.2021
Telegram
امکانات سامانه آتشباری گرمافشاری روسیه مارک اپیسکوپوس را ترساند.

به گزارش اسپوتنیک، مارک اپیسکپوس در نشریه "National Interest" می‌نویسد که توانایی های راکت های پرتاب چندگانه روسیه، ایالات متحده را به وخشت انداخته است.

او می نویسد: "از زمان استفاده از سامانه ترموبارک « ТОС-1»، در سالهای گذشته تا کنون، این سلاح یکی از مرگبارترین سلاح های غیر هسته ای در زرادخانه تسلیحاتی روسیه است که بسرعت توسعه می یابد".

کدام کشور می‌تواند روسیه را «نابود» کند؟ - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 03.06.2021
کدام کشور می‌تواند روسیه را «نابود» کند؟

آنچه بیش از هرچیز باعث شگفتی روزنامه نگار شده است، مهمات این سیستم آتشباری است که از دو جزء تشکیل شده است، مواد شیمیایی که در هوا می سوزد و بعد آتش می گیرد که بر اثر آن موج شوک با شعاع وسیعی ایجاد می شود.

این سیستم روسیه برای حمایت و پشتیبانی از نیروی زمینی و خودروهای زرهی در نظر گرفته شده است. این نوع سلاح برای استفاده در فضای بسته و سرپوشیده بسیار موثر است و می تواند تحکیمات و سنگرهای دشمن را در مساحت وسیعی در کمترین زمان نابود کند و مرگ بر اثر آتشباری این سیستم فوق العاده "عذاب‌آور" است.

سلاح گرمافشاری یا ترموباریک، نوعی بمب یا سلاح است که در ابتدا توده‌ای از مواد آتش‌زا در شعاع انفجاری خود ایجاد می‌کند که با اکسیژن موجود در جو مخلوط می‌شود. سپس در مرحله بعد، این توده آتش می‌گیرد. بطوریکه تمام منطقه آتش گرفته شده را نابود می‌کند. سلاح گرمافشاری ابتدا به کمک یک خرج کوچک، اَبری از غبار انفجاری ایجاد می‌کند و سپس آن را با خرج دوم محترق می‌سازد.

بمب گرمافشاری که بمب خلاء هم نامیده شده با استفاده از اکسیژن موجود در هوا برای سوختن، یک ابر انفجاری قدرتمند ایجاد می‌کنند و با این کار در مقایسه با بمب‌های معمولی، انرژی تخریبی خود را در طول زمان بیشتری آزاد می‌کند. هنگامی که این بمب در فضای سرپوشیدهٔ پناهگاه‌های زیرزمینی منفجر شود، فشار تخریبی آن به مدت طولانی‌تری در فضای بستهٔ پناهگاه باقی می‌ماند و باعث تخریب بیشتری می‌گردد و به این خاطر برای پاکسازی استحکامات و سنگرها سلاحی کارآمد به‌شمار می‌آید.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала