ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

تست ادرار می‌تواند تومور مغزی را با دقت بالایی تشخیص دهد

© Depositphotos / Sudok1 تست ادرار می‌تواند تومور مغزی را با دقت بالایی تشخیص دهد
تست ادرار می‌تواند تومور مغزی را با دقت بالایی تشخیص دهد - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 19.06.2021
نتایج اولیه تحقیقات دانشمندان جاپانی نشان می‌دهد آزمایش ادرار ساده می‌تواند ابتلا به تومور مغزی را در مراحل اولیه بیماری با دقت بالایی تشخیص دهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از دیجیاتو، تومور مغزی را می‌توان با علائمی مانند سردردهای نامنظم، حالت تهوع و یا اختلال در گفتار تشخیص داد، اما این علائم معمولا تا پیشرفت کامل بیماری مشخص نمی‌شوند. همین مساله تشخیص اولیه را سخت می‌کند، با این حال آزمایشات اولیه می‌تواند در روند درمان بیمار تاثیر زیادی داشته باشد.

وقتی صحبت از روش‌های غیر تهاجمی و کارآمد در تشخیص سرطان می‌شود، آزمایش ادرار در کنار آزمایش خون، راهکار هیجان‌انگیزی به شمار می‌رود. محققان می‌توانند با بررسی آن، نشانگرهای زیستی را در بدن تشخیص دهند که می‌تواند به این بیماری‌ مرتبط باشد. با این روش، آن‌ها می‌توانند چنین بیماری‌هایی را قبل از بروز نشانه‌های بالینی بیماری تشخیص دهند. این مطالعات نشان داد که این روش برای تشخیص سرطان‌های پروستات، پانکراس، مثانه و حتی ریه می‌تواند امیدوارکننده باشد.

سردردی - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 16.11.2020
به علائم سرطان مغز توجه کنید

حالا این تیم تحقیقاتی امیدوارند تا با آزمایش ادرار و بررسی میکروآر‌ان‌ای‌ها (microRNA) بتوانند تومورهای مغزی را نیز تشخیص دهند. میکروآر‌ان‌ای‌ها رشته‌های کوتاه آر‌ان‌ای غیر کد ژنی هستند که نقش مهمی در بیان ژن دارند و با وجود سلول‌های سرطانی در بدن می‌توانند اشکال منحصربفردی را به وجود آورند.

محققان توانستند دستگاهی را توسعه دهند که با 100 میلیون سیم از جنس روی اکسید با ابعاد نانومتری بتواند میکروآر‌ان‌ای‌های یک نمونه به کوچکی  یک میلی‌لیتر را نیز تشخیص دهد. این نمونه‌ها از دو گروه سالم و با تومور مغزی جمع آوری شد که نشان داد این ماده ژنتیکی می‌تواند با وجود سلول‌های تومور در مغز به وجود آید.

آن‌ها با داده‌هایی که از میکروآر‌ان‌ای‌ها جمع آوری کردند توانستند مدل تشخیصی را طراحی کنند که بتواند تومور مغزی را تشخیص دهد. این مدل توانست با حساسیت صد درصد و تشخیص 97 درصد، بیماران را از افراد سالم تشخیص دهد. بدخیمی و اندازه تومورها در این مدل هیچ تاثیری روی نتایج نداشت. دانشمندان امیدوارند با انجام مطالعات آینده، این نوع تکنولوژی بتواند ابزاری برای تشخیص تمامی سرطان‌ها باشد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала