ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

سیاست‌گران از حکومت ناامید شده‌اند

© Wikipedia / Employee of the United States Embassy in Kabulسیاست‌گران از حکومت ناامید شده‌اند
سیاست‌گران از حکومت ناامید شده‌اند - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 24.06.2021
محمد اسماعیل‌خان، از فرماندهان پیشین جهادی، می‌گوید در حالی‌که وضعیت کنونی ایجاب می‌کند اجماع سیاسی میان حکومت و سیاست‌گران شکل‌بگیرد، اما به‌گفتۀ او سیاست‌گران از حکومت ناامید شده‌اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، اسماعیل خان با اشاره به عدم شکل‌گیری «شورای عالی دولت» که قرار بود چندی پیش ایجاد شود، می‌گوید که باور ندارد که اجماع سیاسی شکل بگیرد.

او می‌افزاید که اختلاف‌ها برسر این‌که شورای عالی دولت تا چه اندازه با صلاحیت باشد باعث شده‌است که سیاست‌گران راه‌شان را جدا کنند: «به واقعیت بگویم که اجماع به وجود نمی‌آید؛ دلیلی‌که به وجود نمی‌آید این است که سیاسون باور ندارند به این‌که فیصله‌هایی را که آن‌ها در اجماع به وجود بیارند، رییس دولت عملی کند».

دیدار اشرف غنی با اسماعیل خان  - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 19.06.2021
دیدار اشرف غنی با اسماعیل خان 

شورای عالی دولت که ایجاد آن یکی از ماده‌های توافق‌نامۀ سیاسی ایجاد حکومت کنونی و تقسیم قدرت میان رییس‌جمهورغنی و عبدالله عبدالله است، قرار بود ماه‌ها پیش شکل بگیرد؛ اما تاکنون این شورا ایجاد نشده‌است.

همزمان با این، جنبش ملی اسلامی افغانستان به رهبری مارشال دوستم نیز می‌گوید که حکومت تنها در ظاهر از ارزش‌های جمهوریت و مشارکت ملی سخن می‌زند اما در حقیقت به مشارکت ملی باورهم ندارد.

سیاست‌گران بیرون از حکومت می‌گویند که آنان برای ایجاد اجماع سیاسی تلاش‌های زیادی کردند اما حکومت به این تلاش‌ها ارج نگذاشته است.

برخی از این سیاست‌گران هم می‌گویند که حکومت در اوضاع بحرانی دست به دامن سیاست‌گران می‌شود، اما وقتی به‌هدف رسید به تعهداتش عمل نمی‌کند.

اما ارگ می‌گوید که رئیس‌جمهور غنی در روزهای اخیر میزبان چندین تن از چهره‌های اثرگذار سیاسی بوده‌است.

این در حالی است که جنگ در افغانستان شدت گرفته‌است و در جریان دو ماه اخیر دست‌کم هفتاد ولسوالی بدست طالبان افتاده‌اند. اخیرأ طالبان حمله‌های شان را بر چندین شهر در شمال کشور نیز آغاز کرده‌اند.

همزمان با این، باشنده‌گان چندین ولایت در شمال و بخش‌های دیگر کشور در برابر طالبان سلاح برداشته‌اند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала