ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

رئیس‌جمهور اردوغان: کانال استانبول صفحه جدیدی در تاریخ توسعه ترکیه باز می‌کند

© Photo / AAرئیس‌جمهور اردوغان: کانال استانبول صفحه جدیدی در تاریخ توسعه ترکیه باز می‌کند
رئیس‌جمهور اردوغان: کانال استانبول صفحه جدیدی در تاریخ توسعه ترکیه باز می‌کند - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 26.06.2021
رئیس‌جمهور ترکیه در مراسم کلنگ‌زنی پل سازلی‌دره کانال استانبول تاکید کرد امروز صفحه جدیدی در تاریخ توسعه ترکیه گشوده شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه طی سخنانی در مراسم کلنگ‌زنی پل سازلی‌دره کانال استانبول اظهارداشت: «امروز صفحه جدیدی در تاریخ توسعه و پیشرفت ترکیه گشوده شد. امروز کلنگ یکی از کانال‌های نمونه در جهان را می‌زنیم. کانال استانبول را به عنوان پروژه‌ای برای نجات آینده این شهر می‌دانیم».

وی درباره این پروژه همچنین تصریح کرد: «در دهه 1930، سالانه به طور متوسط ​​3 هزار کشتی از تنگه بسفر عبور می‌کرد، این رقم امروز به 45 هزار فروند رسیده است. عبور هر ابرکشتی از تنگه بسفر خطر جدید برای شهر به شمار می‌رود. هر دو مسیر شمال، جنوب و شرق-غرب تنگه بسفر، ترافیک سنگینی از نظر تردد کشتی از هر کلاس و ظرفیتی وجود دارد».

آقای اردوغان تصریح کرد: در صورت تصادف کشتی‌هایی که از محصولات ارگانیک گرفته تا مواد نفتی حمل می‌کنند، حیات طبیعی دریاهای‌مان در معرض خطر قرار می‌گیرند.

اردوغان: ترکیه در میدان گازی ساکاریا 135 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی کشف کرد - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 05.06.2021
اردوغان: ترکیه در میدان گازی ساکاریا 135 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی کشف کرد

وی با بیان اینکه محاسبات ما نشان می‌دهد که ظرفیت حمل و نقل امن کشتی از تنگه استانبول 25 هزار فروند است، اظهار داشت: پیش بینی‌ها نشان می‌دهد تعداد کشتی‌هایی که در سال 2050 از کانال «تنگه» استانبول عبور خواهند کرد به 78 هزار فروند کشتی می‌رسد.

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین درباره دلایل ساخت این کانال گفت: اندازه کشتی‌ها و ظرفیت ترافیکی که از کانال عبور خواهند کرد، 99 درصد ترافیک کنونی در تنگه استانبول را تامین می‌کند. براساس مطالعات، تردد کشتی در کانال استانبول 13 برابر بیشتر از تنگه بسفر خواهد بود.

وی همچنین تاکید کرد: این پروژه همچنین برای محافظت از بافت تاریخی و فرهنگی تنگه استانبول ضروری است.

رئیس‌جمهور اردوغان، همچنین در ادامه سخنان خود تصریح کرد: «با توجه به مطالعات علمی، مسیر کنونی به عنوان منطقی‌ترین و کارآمدترین خط از بین 5 گزینه مختلف انتخاب شده است. طول کانال 45 کیلومتر و سطح مقطع آن 275 متر است. عمق آن نیز بدون احتساب کسورات 21 متر تعیین شده است. قصد داریم پروژه کانال استانبول را طی مدت 6 سال و با هزینه تقریبی 15 میلیارد دلار تکمیل کنیم».

رئیس‌جمهور ترکیه با اشاره به اینکه ساخت مناطق مسکونی با ظرفیت اسکان 500 هزار نفر در هر دو طرف کانال، فشار جمعیتی مرکز استانبول را برطرف خواهد کرد، گفت: منطقه تفریحی و انرژی‌های تجدید پذیر در بخش چپ خروجی دریای سیاه نیز به ارزش‌های استانبول خواهد افزود.

وی تاکید کرد: «کانال استانبول نه تنها در ترکیه بلکه در جهان عنوان برترین پروژه دوستدار محیط زیست را از آن خود خواهد کرد. تمام مطالعات مهندسی در کانال استانبول که هر یک به کار جداگانه‌ای نیاز دارد، به شکل قانونی در چارچوب دانش و فناوری انجام می‌شود. با تکمیل پروژه کانال استانبول بدون پرداخت از خزانه دولت و ملت٬ به یک اثر دیگر جهانی دست خواهیم یافت».

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала