ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

فارسی‌ستیزی این بار در افتتاحیه فرودگاه بین‌المللی خوست

© https://twitter.com فارسی‌ستیزی این بار در افتتاحیه فرودگاه بین‌المللی خوست
 فارسی‌ستیزی این بار در افتتاحیه فرودگاه بین‌المللی خوست  - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 11.07.2021
فارسی‌گریزی یا فارسی‌هراسی در افغانستان هر از چندگاهی ابراز وجود می‌کند، این بار در افتتاحیه فرودگاه بین‌المللی ولایت خوست زبان فارسی از روی تابلو‌ها حذف شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، زبان فارسی در افغانستان ناملایمت‌های بسیاری را تحمل کرده است؛ به‌طوری که امروزه با وجود آزادی بیان در این کشور، به‌دلیل فعالیت‌های پشتوگرایانه دولتمردان، هنوز این زبان نتوانسته جایگاه واقعی خود را در سیاست‌های دولت افغانستان کسب کند.

 

تامین امنیت میدان هوایی کابل محور گفتگوی وزرای دفاع امریکا و ترکیه  - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 07.07.2021
تامین امنیت میدان هوایی کابل محور گفتگوی وزرای دفاع امریکا و ترکیه

امروز نیز حذف زبان فارسی از تابلوهای فرودگاه بین‌المللی ولایت خوست سبب انتقادات شماری از کاربران افغان در فضای مجازی شده که با انتقاد از این اقدام آن را مصداق فارسی‌ستیزی دولت افغانستان می‌خوانند.

فارسی در کنار پشتو زبان رسمی کشور افغانستان است و حذف آن از دیدگاه مردم و کاربران فضای مجازی به معنای نادیده گرفتن بخش بزرگی از حقوق قانونی و مدنی جمعیت افغانستان است.

کاربران فضای مجازی همچنین رئیس جمهور افغانستان و والی خوست را به رفتار تبعیض‌آمیز علیه زبان‌های رسمی کشور متهم کردند.

ماه گذشته در نشستی که وزارت امور حج و اوقاف افغانستان با گردآوری علمای این کشور دیار کرده بود، زبان رسمی فارسی را از تابلوی این نشست حذف کرده بود.

پیش از این نیز زبان فارسی در فهرست زبان‌خارجی اداره ثبت و احوال و نفوس افغانستان قرار گرفته بود که اگرچه رئیس این اداره آن را اشتباه فنی خوانده بود اما با واکنش‌های گسترده‌ای روبرو شد.

همچنین حدود پنج ماه پیش نیز در رونمایی از نمونه‌های اسکناس‌های جدید افغانستان نیز حذف زبان فارسی جنجال برانگیز شد، نوشته‌های پشت و روی این اسکناس‌های چاپ شده فقط دو زبان پشتو و انگلیسی روی آن‌ها دیده می‌شد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала