پنتاگون: نگران وخامت اوضاع در افغانستان هستیم

CC BY-SA 2.0 / Arlington County / Arlington County, as seen from the airЗдание Пентагона в городском округе США Арлингтон
Здание Пентагона в городском округе США Арлингтон - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 12.07.2021
Telegram
سخنگوی پنتاگون گفت، آمریکا با نگرانی نظاره‌گر حملات شبه نظامیان در افغانستان بوده و از دولت افغانستان می‌خواهد در برابر این پیشروی بایستد.

 به گزارش اسپوتنیک، جان کربی، سخنگوی پنتاگون در مصاحبه با  Fox News گفت: ما مطمئنا با نگرانی عمیق نظاره‌گر وضعیت امنیتی در حال وخامت و خشونتی که البته بسیار بالاست و پیشروی‌ها و تحرکی که ظاهرا هم اکنون طالبان دارد، هستیم.

او اظهار کرد، آمریکا شرکایش در افغانستان را تشویق می‌کند که از تواهنمندی‌هایشان استفاده کنند.

وی ادامه داد: و ما می‌دانیم که آنها می‌دانند چطور از کشورشان دفاع کنند. اکنون زمان آن است که آنها برخاسته و دقیقا همین کار را کنند.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در ادامه عنوان کرد، آمریکا "دست از افغانستان نکشیده است" اما این به عهده خود افغانها است که با استفاده از توانمندی‌هایشان که "ما میدانیم" از کشورشان دفاع کنند.

آمریکا: نیروهای امنیتی افغان توانایی دفاع در برابر طالبان را دارند - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 10.07.2021
آمریکا: نیروهای امنیتی افغان توانایی دفاع در برابر طالبان را دارند

او در این مصاحبه افزود، واشنگتن همچنان به دنبال گزینه‌هایی به جهت استقرار سربازانش با هدف رسیدگی به تهدیدات تروریستی بالقوه برآمده از افغانستان بعد از تکمیل خروج آمریکا از این کشور در ماه اوت است.

او گفت: ما همواره خواستار یافتن گزینه‌های بیشتر هستیم. به همین دلیل با کشورهای همسایه‌ای که به افغانستان نزدیک‌تر هستند همکاری می‌کنیم تا ببینیم امکانات چه چیزهایی هستند. و این کار را با هر میزان چابکی و انرژی که بتوانیم برای یافتن گزینه‌های بیشتر انجام میدهیم.

کربی همچنین به آمریکایی‌ها اطمینان داد اگر این کشور قادر به یافتن پایگاه‌هایی در نزدیکی افغانستان نباشد، خواهد توانست  از "توانمندی‌های پیچیده و قدرتمند قطعی" به جهت اجرای حملات "حتی از راه دور" استفاده کند.

کربی گفت: ما می‌توانیم این کار را کنیم و حتی در سالهای اخیر در جاهایی همچون لیبی ثابت کرده‌ایم که می‌توانیم این کار را کنیم.

او از تصمیم دولت بایدن برای اجرا کردن برنامه‌های دولت قبل برای خارج ساختن نظامیان آمریکایی از افغانستان دفاع و عنوان کرد چند دهه اشغالگری در افغانستان به آمریکا برای ایجاد "اهرم" برای مذاکرات صلح کمک نکرد.

او خاطرنشان کرد: این استدلال که شما با حضور نظامیان در آنجا به ناگهان همه اهرم‌ها را دارید دقیقا در طول پنج، 10 و 15 سال گذشته اتفاق نیفتاد. ما 100 هزار نظامی را در عرصه میدانی داشتیم بنابراین این استدلال که  حضور نظامیانتان در عرصه میدانی به ناگهان به شما اهرم می‌دهد، تا کنون سابقه تاریخی دقیقی نداشته است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала