انتقاد رئیس‌جمهور غنی از پاکستان؛ حامیان طالبان ویرانی ما را جشن می‌گیرند

© Photo / ARGانتقاد رئیس‌جمهور غنی از پاکستان؛ حامیان طالبان ویرانی ما را جشن می‌گیرند
انتقاد رئیس‌جمهور غنی از پاکستان؛ حامیان طالبان ویرانی ما را جشن می‌گیرند - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 16.07.2021
Telegram
رئیس‌جمهور افغانستان به روز جمعه (25 سرطان) در نشستی در اربکستان از افزایش خشونت های طالبان و آنچه که او «پشتیبانی پاکستان از طالبان» عنوان می‌کند، انتقاد نموده و گفته است که سازمان های حامی طالبان ویرانی افغانستان را به‌گونه علنی جشن می‌گیرند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، رئیس‌جمهور غنی در نشست اتصال منطقه یی جنوب و مرکز آسیا گفته است که طالبان بر خلاف گفته های شان بر شهرها حمله کرده اند و روابط شان را با گروه های هراس افگن، قطع نکرده اند.

رئیس‌جمهور غنی گفت: «بر خلاف تضمین های مکرر از سوی نخست‌وزیر پاکستان و جنرالان این کشور مبنی بر اینکه (پاکستان) تسلط طالبان بر افغانستان را به سود اسلام آباد نمی‌داند و اطمینان شان از این که از نفوذشان بر طالبان برای کشانیدن آنان به میز مذاکره جدی کار می‌گیرند، شبکه ها و سازمان های حامی طالبان، به گونه علنی، ویرانی دارایی ها و توانایی های مردم و حکومت افغانستان را جشن می گیرند».

رئیس‌جمهور غنی می‌افزاید که در یک ماه گذشته 10 هزار شورشی از پاکستان و بخش های دیگر، به افغانستان آمده اند.

وی گفت که در میان ناظران معتبر بین‌المللی توافق دیدگاه وجود دارد که طالبان هیچ اقدامی برای قطع رابطه خود با سازمان های هراس افگن انجام اند.

آقای غنی با اشاره به حملات اخیر طالبان گفت: «برخلاف اعلامیه های دفتر سیاسی آنها مبنی بر حمله نکردن بر شهرها و مراکز ولایتی، آنها حملات خود را تسریع کرده و سعی بر به گرسنگی کشانیدن شهرها دارند».

صدای حکومت بالای طالبان: برای برقراری صلح همکاری - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 16.07.2021
صدای حکومت بالای طالبان: برای برقراری صلح همکاری

وی در ادامه گفت: «تا هر زمانی که طول بکشد ما آماده رویارویی با طالبان و طرفداران آنها هستیم تا تا آنها متوجه شوند که راه حل سیاسی تنها راه  در پیشرو است. بنابراین ما از طالبان می‌خواهیم برای پایان دادن به جنگ و یورش ویرانگر اخیر، با دولت افغانستان ارتباط بگیرند».

اما  نخست‌وزیر پاکستان در سخنرانی اش در همین نشست در واکنش به سخنان رئیس جمهور غنی گفت که اسلام آباد، روند صلح افغانستان و مذاکرات میان افغانان را با صداقت تسهیل کرده است و ملامت ساختن پاکستان به علت منازعه افغانستان، عادلانه نیست.

عمران خان می گوید که اسلام آباد از راه حل سیاسی برای مساله جنگ افغانستان پشتیبانی می‌کند.

 رئیس‌جمهور غنی می افزاید که طالبان بر خلاف گفته های شان، بر شهرها حمله کرده اند و روابط شان را با گروه های هراس افگن قطع نکرده اند.

آقای غنی از کشور های منطقه خواست تا فوریت و جدیت موضوع را درک کنند.

او تاکید کرد که «درس های آموخته شده واضح استند. بدون اجماع و همکاری منطقه‌ای، صلح بوجود نمی‌آید».

رئیس‌جمهور غنی هم چنان اظهار کرد که تا هنگامی که طالبان ندانند راه حل سیاسی تنها راه پیش رو است، برای رویارویی با این گروه آماده است ؛ اما آنان را به صلح تشویق می کند. «ما از طالبان می خواهیم که برای پایان جنگ، ویرانی و قتل با حکومت افغانستان گفتگو کند. ما همچنان از پاکستان می خواهیم که از نفوذش برای صلح و کاهش خصومت ها کار بگیرد».

در این نشست آقای غنی تصریح کرد که «فرو بردن افغانستان در یک جنگ همه جانبه به معنای فرو بردن منطقه در یک حالت بی اعتمادی بنیادین است. بنابراین، پاکستان نیاز دارد تا از منظر منافع منطقه ای به گونه منسجم و فوری در این مساله دخیل شود».

در حاشیه این کنفرانس، رئیس‌جمهور غنی با رئیس‌جمهور اربکستان ، یک هیئت امریکایی و نخست‌وزیر پاکستان  دیدار کرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала