ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

عبدالله: تاکید بر پیروزی از راه زور در افغانستان، به جایی نمی رسد

© @https://twitter.com/DrabdullahCEعبدالله: تاکید بر پیروزی از راه زور در افغانستان، به جایی نمی رسد
عبدالله: تاکید بر پیروزی از راه زور در افغانستان، به جایی نمی رسد - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 17.07.2021
رئیس شورای عالی مصالحه ملی در نشست دوحه گفت که باور به راه حل نظامی و یا تاکید به پیروزی از راه زور و خشونت به جایی نمی‌رسد. فقط سبب ادامه‌ی جنگ به انواع و اشکال متفاوت می‌گردد.

 به گزارش اسپوتنیک، عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی امروز (شنبه) در نشست دوحه که میان هیات عالی‌رتبه‌ جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان برگزار شده بود، گفت که مردم افغانستان روزهای دشوار را سپری می‌کنند. جنگ به شدت جریان دارد و قربانی اصلی آن مردم ما می‌باشد.

او بیان کرد که قبل از آمدن به دوحه با تمام بزرگان سیاسی و رهبری جمهوری اسلامی افغانستان مشوره‌های همه جانبه صورت گرفته و پیام همه یکی است که مشکل افغانستان راه حل نظامی ندارد و باید تمام انرژی و توان برای رسیدن به یک راه حل سیاسی برای قطع جنگ و طرح یک آینده‌ی مشترک برای مردم افغانستان متمرکز گردد.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی گفت که به وضاحت می گویم که حضور شماری از بزرگان سیاسی افغانستان در اینجا به شمول اعضای هیأت مذاکره کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان که از همه اقوام و گروه‌های اجتماعی نماینده‌گی می‌کنند، پیام‌آور عزم راسخ ما برای تأمین وحدت، مشارکت ملی معنی‌دار جهت نجات کشور از بحران فعلی در حمایت از صلح عادلانه و پایدار می‌باشد. 

مذاکرات صلح دوحه - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 17.07.2021
ازسرگیری مذاکرات میان هیات بلندپایه افغانستان با نمایندگان طالبان در قطر

عبدالله خاطرنشان کرد که رسیدن به صلح نیازمند انعطاف پذیری هر دو طرف است. باور ما این است که فضای منطقوی و جهانی برای تأمین صلح در کشور فراهم شده است. در حالیکه از حمایت همه کشورها، نهادهای بین المللی به ویژه سازمان ملل متحد، سازمان همکاری‌های اسلامی، علمای مطرح جهان اسلام و پارلمان‌های کشورهای مختلف از رسیدن به راه حل صلح‌آمیز و تلاش‌های آنان قدردانی می‌کنیم. می‌خواهیم تأکید نماییم که مردم افغانستان خواهان ادامه‌ی حمایت‌های جهانی از پروسه صلح در کشور ما می‌باشند. ما از تسهیل و میانجی‌گری قطر به همکاری سازمان ملل متحد استقبال کردیم و آنرا برای پیشرفت مذاکرات مفید می‌دانیم.

او افزود: همه می‌دانیم که مردم افغانستان قربانی خشونت‌های کنونی هستند. فرق نمی‌کند که جمهوری اسلامی افغانستان به گزینه زور متوسل شود و یا تحریک طالبان تلاش به پیروزی از طریق خشونت و جنگ نماید، بازنده‌ی اصلی جنگ کنونی مردم افغانستان می‌باشند. 

رئیس شورای عالی مصالحه ملی عنوان کرد: باور به راه حل نظامی و یا تاکید به پیروزی از راه زور و خشونت به جای نمی‌رسد. فقط سبب ادامه‌ی جنگ به انواع و اشکال متفاوت می‌گردد.

عبدالله اضافه کرد که افغانستان هنوز هم به بازسازی و روابط سازنده به منطقه و جهان نیاز دارد. اتصال اقتصادی منطقه نیازمند صلح و ثبات در افغانستان است. اجلاس دیروز در تاشکند که در آن همه کشورهای منطقه و جهان روی نقش تأمین صلح در افغانستان به منظور توسعه منطقوی تاکید کردند، یادآور همین موضوع است. اگر این فرصت به هدر برود ما همه در برابر خداوند، مردم، تاریخ و جهان مسوول می‌باشیم. 

رئیس هیات افغانستان در این نشست گفت که این واقعیت است که مردم افغانستان به کمک جامعه جهانی در سال‌های پسین دستاوردهای زیادی مثل حق رأی در تعیین زعیم ملی و سرنوشت سیاسی، حقوق و آزادی‌های زنان، حقوق اقلیت‌ها، آزادی بیان، حقوق قربانیان جنگ و سایر پیشرفت‌ها داشته اند. می‌دانیم که برداشت از این دستاوردها بین ما متفاوت است. اما باید تفاوت نظریات ما در معرض اراده و قضاوت جمعی مردم قرار گیرد. ما باید از تحمیل برداشت و نظریات خود به گونه‌ی غیرصلح‌آمیز خودداری کنیم. 

او گفت که هیأت مذاکره کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان این صلاحیت و صلابت را به نمایند‌گی از مردم افغانستان دارد تا روی همه مسایل از جمله اقدامات بعدی که برای رسیدن به یک فیصله نهایی نیاز است، مذاکره کند. ما آمده‌ایم تا این را برای شما اطمینان بدهیم تا از این فرصت استفاده موثر صورت گیرد. 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала