ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

آمریکا: افغانستان منزوی می‌شود اگر طالبان به زور قدرت را بگیرند

© AP Photo / Frederic J. Brownآمریکا: افغانستان منزوی می‌شود اگر طالبان به زور قدرت را بگیرند
آمریکا: افغانستان منزوی می‌شود اگر طالبان به زور قدرت را بگیرند  - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 24.07.2021
وزیر امور خارجه ایالات متحده می‎گوید اگر گروه طالبان به زور قدرت را در افغانستان به دست گیرد این کشور منزوی خواهد شد.

 به گزارش اسپوتنیک؛ انتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزونی  MSNBC گفت: در صورتی که طالبان با زور، قدرت را در افغانستان به دست بگیرد، افغانستان به کشوری طرد شده تبدیل خواهد شد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت،  این دقیقا همان دلیلی است که ما را در مرحله اول راهی آنجا کرد و اهمیت دارد که آن را به خاطر آوریم. ما در یازده سپتامبر تحت حمله قرار گرفتیم. ما به افغانستان رفتیم تا آنها را که به ما حمله کردند، بگیریم و به دست عدالت بسپاریم. اسامه بن لادن 10 سال پیش به دست عدالت سپرده شد و گروه القاعده که مسوول آن حملات بود، به لحاظ ظرفیت حمله به هرکسی از افغانستان به شدت ناتوان شد.

بلنکین با لحن هشدار آمیز درباره صلح به رئیس جمهور نامه فرستاد - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 07.03.2021
بلنکین با لحن هشدار آمیز درباره صلح افغانستان به رئیس جمهور نامه فرستاد

بلینکن گفت: ما قصد داریم اطمینان حاصل کنیم که حواسمان به آن هست. اگر ما شاهد ظهور دوباره این تهدید باشیم، قرار است در موضعی باشیم که علیه آن اقدامی صورت دهیم. اما برای همین است که ما آنجا بودیم و اکنون 20 سال از آن میگذرد و یک تریلیون دالر و هزاران آمریکایی که جانشان را بعدا در این کمپین از دست دادند، هزینه کردیم. فکر میکنم دلیلی که ما به آنجا رفتیم، همانی است که ما باید توجهمان را روی آن جلب کنیم و ما عمدتا در آنچه لازم بود انجام دهیم، موفق عمل کردیم.

به گفته او، ایالات متحده عمیقا نگران اقداماتی است که طالبان انجام میدهد و حاکی از آن است که آنها ممکن است به زور این کشور را تصاحب کنند. بلینکن گفت اگر طالبان افغانستان را به زور بگیرد، این کشور به کشوری طرد شده تبدیل میشود.

وزیر خارجه آمریکا گفت: اگر طالبان مسئولیتی در این کشور داشته باشد، کمکی را که به دنبال آن است و می‌خواهد، دریافت نخواهد کرد. حمایتی که می‌گوید از جامعه بین‌المللی می‌خواهد، دریافت نمیکند. ما به طور فعال درگیر دیپلماسی هستیم زیرا این درگیری که بیش از 40 سال در افغانستان جریان داشته است هیچ راه حل نظامی ندارد و ما تلاش میکنیم تا این مسئله را به پایان برسانیم.

پیشتر کاخ سفید با اشاره به مذاکرات جاری میان دولت افغانستان و طالبان اعلام کرد، دولت آمریکا به رهبری جو بایدن معتقد است که صلح پایدار در افغانستان تنها از طریق یک راهکار سیاسی ممکن است.

در بحبوحه رشد خشونت از جانب طالبان، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید جمعه به خبرنگاران گفت: تاکید دارم که مذاکرات و گفتگوهای سیاسی در جریان است که قطعا مورد حمایت رهبران افغان، اعضای دولت افغانستان و طالبان قرار دارد.   

جن ساکی گفت: ما باور داریم که تنها یک راهکار سیاسی میتواند به صلح پایدار در افغانستان بینجامد. اما ما به تامین حمایت از این دولت به شکل کمک بشردوستانه، حمایت امنیتی و آموزشی ادامه میدهیم. ما همچنین آنها را همچنان ترغیب خواهیم کرد تا نقشی پیشتاز در دفاع و حفاظت از مردم خودشان ایفا کنند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала