توضیحات امنیت ملی در رابطه به بازداشت چهار خبرنگار محلی در کندهار

© AFP 2022 / Jangir توضیحات امنیت ملی در رابطه به بازداشت چهار خبرنگار محلی در کندهار
توضیحات امنیت ملی در رابطه به بازداشت چهار خبرنگار محلی در کندهار - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 02.08.2021
Telegram
ریاست امنیت ملی اعلام کرد که چهار خبرنگار محلی در ولایت کندهار به دلیل قباحت‌زدایی از طالبان بازداشت شده اند.

به گزارش اسپوتنیک، ریاست عمومی امنیت ملی کشور با انتشار اعلامیه‌ای بازداشت چهار خبرنگار در ولایت کندهار را تایید کرد و اتهام آن‌ها را دیدار و مصاحبه اختصاصی با سران طالبان و قباحت‌زدایی از این گروه خوانده است.

در اعلامیه ریاست عمومی امنیت ملی کشور که روز یکشنبه (10 اسد) به نشر گفته شده است که چهار خبرنگار محلی در ولایت کندهار پس از مصاحبه با شماری از سران گروه طالبان از جمله ملا یعقوب عمری، فرزند ملا محمد عمر به خاطر قباحت‌زدایی از گروه طالبان بازداشت شده‌اند.

در اعلامیه آمده که این افراد به هدف چشم‌پوشی از اعمال ضدانسانی طالبان، در تاریخ 3 اسد در خانه‌ عبدالرازق اچکزی، فرمانده پیشین پولیس کندهار در ولسوالی اسپین‌بولدک این ولایت با سران طالبان مصاحبه کرده‌اند.

به نقل از خبرنامه، این خبرنگاران مصاحبه‌ی‌شان را با ملا یعقوب عمری، فرزند ملا محمد عمر و مسئول نظامی طالبان، مولوی گل‌آغا و مولوی منظور، مسئولان استخباراتی طالبان و جنرال مبین و فیض‌الله، کارمندان سازمان استخباراتی پاکستان (ISI) انجام داده‌اند.

ریاست عمومی امنیت ملی گفته است که این خبرنگاران از آدرس رادیو "صدای ملت" و خبرگزاری شینهوا این مصاحبه‌‌شان را انجام داده‌اند. این نهاد تأکید کرده که این رادیو هیچ گونه جواز نشراتی از وزارت اطلاعات و فرهنگ نداشته است.

 بازداشت چهار خبرنگار محلی در قندهار   - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 26.07.2021
بازداشت چهار خبرنگار محلی در قندهار

خبرگزاری شینهوا هم اعلام کرده است که خبرنگار مصاحبه‌کننده، خبرنگار این خبرگزاری نیست.

در اعلامیه تأکید شده است که این افراد با سوءاستفاده از این موضوعات به فعالیت‌های غیرقانونی می‌پرداخته‌اند.

ریاست عمومی امنیت ملی افزوده است که این افراد بدون هماهنگی با نهادهای ذیربط و بدون اطلاع‌دهی به مراجع قانونی در کندهار به مناطق تحت تصرف طالبان رفته‌اند.

این نهاد همچنین توضیح داده است که در مصاحبه‌ این افراد با سران طالبان تلاش شده است تا از کشتار غیرنظامیان توسط طالبان در ولسوالی اسپین‌بولدک چشم‌پوشی شود تا از این طریق بتوانند افکار عمومی را به نفع طالبان جهت دهند.

از سویی هم، این ریاست گفته است که نتایج ابتدایی نشان می‌دهد که این چهار خبرنگار در گذشته هم مرتکب تخلفات متنوع و باج‌گیری از مسئولان حکومتی و تجاران از آدرس خبرنگاران شده بودند.

همچنین در اعلامیه آمده است که بسم‌الله وطن‌دوست، مسئول رادیو صدای ملت از سوی طالبان مأموریت داشته، به روح‌الله خان‌زاده، والی کندهار تماس گرفته و او را تشویق به تسلیمی کرده است.

ریاست عمومی امنیت ملی افزوده است که به زودی قضیه‌ این خبرنگاران را به مراجع قانونی، عدلی و قضایی منتقل می‌کند تا این مراجع در روشنی احکام قانون رسیدگی کنند.

گفتنی است که در تاریخ 4 اسد، انجمن خبرنگاران آزاد افغانستان  گفته بود که بسم‌الله وطن‌دوست، قدرت سلطانی و محب عبیدی، کارمندان رادیو "صدای ملت" و ثناءالله صیام، تصویربردار خبرگزاری شینهوا در هنگام برگشت از ولسوالی اسپین‌بولدک در شهر کندهار توسط امنیت ملی بازداشت شده‌اند.

براساس اعلام این انجمن، آنان برای تهیه‌ گزارش تحقیقی در مورد "قوم‌کُشی" توسط جنگ‌جویان گروه طالبان به ولسوالی اسپین‌بولدک رفته بودند.

این انجمن گفته بود که امنیت ملی کندهار این افراد را به‌دستور شورای امنیت ملی بازداشت کرده است. 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала