ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

رسانه: افغانستان 5 هزار زندانی را تحت فشار آمریکا رها کرد

زندانیان - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 04.08.2021
یک نشریه آمریکایی در گزارشی می‌گوید مقامات ایالات متحده دولت افغانستان را وادار ساخت 5 هزارجنگجویان زندانی را از بند رها کند.

به گزارش  اسپوتنیک، روزنامه وال استریت ژورنال می‌نویسد:  دولت افغانستان سال گذشته وادار شد تحت فشار ایالات متحده  5000 زندانی طالبان (گروه ممنوع در روسیه) از جمله یکی از رهبران این گروه را که اکنون جنگ در لشکرگاه مرکز ولایت هلمند افغانستان را رهبری می‌کند، آزاد کرد.

یک سال از توافق‌نامه دوحه گذشت؛ طالبان خواهان رهایی زندانیان باقی‌مانده خود هستند - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 28.02.2021
یک سال از توافق‌نامه دوحه گذشت؛ طالبان خواهان رهایی زندانیان باقی‌مانده خود هستند

براساس گزارش این روزنامه، مولوی طالب، یکی از فرماندهان طالبان  در چارچوب مذاکرات صلح به همراه هزاران زندانی دیگر که دوباره در کنار طالبان شروع به جنگ کردند، آزاد شد. کابل در ابتدا، تمایل نداشت خواست زندانیان را آزاد کند، اما این کار را تحت فشار واشنگتن انجام داد.

 روزنامه با استناد به سخنان فواد امان، سخنگوی وزارت دفاع  می نویسد: قبل از آزادی، زندانیان طالبان قراردادی را امضا کردند که در آن قول داده بودند که علیه دولت نجنگند، اما اکثریت این زندانیان آزادشده دوباره اسلحه به دست گرفتند.

این روزنامه در ادامه به نقل از سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می گوید: "طالبان آزاد شده نقش مهمی را در هلمند بازی می کنند. این جنگجویان در صفوف طالبان* از جمله خشن ترین تروریست ها هستند".

گفتنی است، با آغاز روند خروج نیرو های آمریکایی از افغانستان، طالبان حملات شان را شدت بخشیدند

همین اکنون نبرد های شدید میان این گروه و نیروهای دولتی افغان ادامه دارد. جنگجویان طالب مناطق روستایی را در بخش های از افغانستان راتصرف کرده و حمله به شهرهای بزرگ را نیز آغاز کرده اند.

ولایت هرات در روزهای اخیر شاهد حملات گسترده طالبان بوده است. جنگجویان این گروه از چند روز به این سو در اطراف شهر هرات حملاتی را تدارک دیدند که با واکنش نیروهای امنیتی روبرو شدند. همچنین در لشکرگاه ، شهر اصلی ولایت هلمند در جنوب افغانستان نیز جنگ های شدید ادامه دارد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала