ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

دانشمندان روند پیری مغز را معکوس کردند

© Photo / Pixabayدانشمندان روند پیری مغز را معکوس کردند
دانشمندان روند پیری مغز را معکوس کردند - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 11.08.2021
پژوهشی جدیدی نشان می‌دهد که باکتری روده چگونه می‌تواند بر فرآیند افزایش سن در پستانداران اثر بگذارد.

به گزارش اسپوتنیک، دیجیاتو به نقل از مجله Nature Aging می‌گوید جابه‌جایی مدفوع از موش‌های جوان به مسن باعث شده جلوی برخی مشکلات مغزی ناشی از افزایش سن مثل پیری مغزی گرفته شود.

تحقیقات نو: وقتیکه میمیریم، ما راجع به این میدانیم - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 10.03.2021
عامل اصلی پیری مغز کشف شد

پژوهشگران تمرکز خود را روی پیری مغز گذاشته و مدفوع موش‌های جوان (با سن تقریبی 3 ماهه) را در بدن موش‌های مسن‌تر (با سن تقریبی 20 ماهه) قرار دادند. سپس به مدت چهار هفته موش‌ها را چند مرتبه در هر هفته زیر نظر گرفتند.

در پایان کار مشخص شد که تغییراتی از نظر شناختی و فیزیولوژیکی در موش‌های مسنی که مدفوع موش‌های جوان را دریافت کرده بودند، مشاهده شده است. آن‌ها از طریق یک آزمایش هزارتوی عادی متوجه شدند که موش‌های مسن از نظر قابلیت‌های یادگیری و حافظه فضایی بلندمدت بهبودهایی از خود نشان داده‌اند.

پژوهشگران می‌گویند با بررسی دقیق‌تر مغز موش‌ها توانسته‌اند وارونه شدن روند زوال ناشی از افزایش سن در ناحیه هیپوکامپوس مغز را مشاهده کنند. این مشاهدات به‌خصوص در زمینه فعالیت‌های «میکروگلیا» دیده شده که تحت تاثیر افزایش سن قرار دارد. میکروگلیا نوعی سلول ایمنی مغزی است که برای فعالیت‌های شناختی و انعطاف‌پذیری عصبی حیاتی است. این سلول با پیرتر شدن زوال عصبی بیشتری را تجربه می‌کند.

«جان کرایان»، محقق ارشد این مطالعه از دانشگاه کالج «کورک» (UCC) می‌گوید: «این پژوهش جدید می‌تواند شرایط را متحول کند، چون حالا می‌دانیم که این میکروبیوم قادر است زوال مغزی ناشی از پیری را برعکس کند. این فرآیند همچنین موجب بهبود قابلیت‌های یادگیری و عملکردهای شناختی می‌شود».

در حال حاضر مشخص نیست که نتایج این پژوهش می‌تواند چه فایده‌ای برای جلوگیری از پیری مغز انسان‌ها داشته باشد. کرایان تاکید می‌کند که هنوز باید کارهای بیشتری انجام بگیرد تا نتایج این تحقیقات در درمان مشکلات انسان‌ها استفاده شود. رابطه باکتری‌های روده و مغز رابطه بسیار پیچیده‌ای است که رمزگشایی از اسرار آن به تلاش و تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала