ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

موقف ناروشن طالبان در مورد سرنوشت وکلای شورای ملی

© Photo / ارگپارلمان افغانستان، ولسی جرگه افغانستان، مجلس نمایندگان
پارلمان افغانستان، ولسی جرگه افغانستان، مجلس نمایندگان - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 14.09.2021
با آن‌که در باره ملغا شدن شورای ملی هیچ سندی وجود ندارد، اما پس از سقوط حکومت پیشین اعضای شورای ملی به بی‌سرنوشتی به سر می‌برند.

به گزارش اسپوتنیک، فضل الهادی مسلمیار رییس مجلس سنا می‌گوید که هیچ سندی در باره ملغا شدن شورای ملی وجود ندارد، اما اگر نظام آینده امارت باشد، شورای ملی در نظام امارت جایگاهی ندارد.

عضو پیشین مجلس سنا همراه با بیش از 80 تن افراد زیر امرش به طالبان پیوست - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 09.08.2021
عضو پیشین مجلس سنا همراه با بیش از 80 تن افراد زیر امرش به طالبان پیوست

در قانون اساسی پیشین، شورای ملی به دو بخش مجلس نماینده‌گان و مجلس سنا تصویب شده است که به نام قوه مقننه نیز نامیده می‌شود.

آقای مسلمیار می‌گوید با آن‌که در باره ملغا شدن شورای ملی هیچ سندی وجود ندارد، اما پس از سقوط حکومت پیشین اعضای شورای ملی به بی‌سرنوشتی به سر می‌برند.

آقای مسلمیار می‌افزاید که پیش از این پارلمان‌های کشورهای جهان در یک نشست مشترک همکاری شان را با شورای ملی افغانستان اعلام کرده بود.

مسلمیار می‌گوید: «تا که پارلمان دیگر به میان میاید، این پارلمان با پارلمان‌های کشورهای جهان کار می‌کند. به اطلاعات دست رسیده‌ای من، این فیصله پارلمان‌های کشورهای جهان است.»

از سویی هم، شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان می‌گویند که بیشتر اعضای این شورا کشور را ترک کردند و تاکنون موقف طالبان در باره شورای ملی روشن نیست.

هنوز مشخص نیست که در مورد آن‌ها که در خارج از کشور است چه فیصله صورت می‌گیرد. اگر درباره وکلای که در داخل کشور است طالبان کدام تصمیم بگیرند، سرنوشت آن‌هایی که در بیرون از کشور است چه خواهد بود؟ هنوز این موارد مشخص نیست.»

در همین حال طالبان می‌گویند که در نظام جدید ساختار شورای ملی تغیر خواهد کرد و مانند ساختار حکومت پیشین نخواهد بود. طالبان اما درباره چگونگی شورای ملی در نظام جدید جزئیات نمی‌دهند.

شهاب لیوال، عضو کمیسیون فرهنگی طالبان، گفت: «در نظام اسلامی اساس نظام بر می‌گردد به قرآن و بعدا بر می‌گردد به ارشادات رسول الله، و بعدا بر می‌گردد به شورای علما. علما در زمنیه ترتیبات نظام شورا می‌کنند و امیر نظام و از او پاین‌تر در جریان گذاشته می‌شود و امورات را پیش می‌برد.»

مجلس نماینده‌گان 250 عضو دارد که همه شان انتخابی استند، و مجلس سنا 102عضو دارد و اعضای آن انتخابی و انتصابی استند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала