ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا: چاره‌ای جز گفتگو با حاکمان جدید افغانستان نداریم

© AP Photo / Virginia Mayoدیپلمات ارشد اتحادیه اروپا: چاره‌ای جز گفتگو با حاکمان جدید افغانستان نداریم
دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا: چاره‌ای جز گفتگو با حاکمان جدید افغانستان نداریم - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 15.09.2021
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید که این اتحادیه باید یک کانال برای گفت وگو با طالبان ایجاد کند تا قادر به توزیع کمک بشردوستانه برای افغانستان شود.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنانی در پارلمان اروپا در مورد بحران اقتصادی جدی در افغانستان، گفت وگو با طالبان برای خروج افراد آسیب پذیر را نیز لازم دانست.

اتحادیه اروپا: طالبان را به‌رسمیت نمی‌شناسیم - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 22.08.2021
اتحادیه اروپا: طالبان را به‌رسمیت نمی‌شناسیم

این مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت، بروکسل همچنین تلاش دارد تا با دولت‌های عضو، هماهنگی‌هایی را برای حضور دیپلماتیک در کابل به عمل آورد. 

بورل در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: بحران افغانستان تمام نشده است و ما برای داشتن هرگونه بخت و فرصت تاثیرگذاری بر رویدادها گزینه دیگری جز تعامل با طالبان نداریم.

این موضع در حالی از زبان جوزپ بورل اعلام شده که اتحادیه اروپا پیشتر معیارهایی را برای برقراری مجدد کمک های بشردوستانه و روابط دیپلماتیک با طالبان تعیین کرده بود.

احترام به حقوق بشر و حاکمیت قانون از جمله مهم‌ترین شرایط مطرح از سوی وزرای خارجه اتحادیه اروپا برای تعامل و برقراری ارتباط دیپلماتیک با طالبان مطرح شده بود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بار دیگر به معیار حقوق بشر به عنوان یکی از خواسته‌های اتحادیه اروپا از طالبان اشاره کرد اما این بار دیگر برقراری روابط با شبه‌نظامیان حاکم بر افغانستان را به تحقق این معیار مشروط نکرد.

او گفت که اتحادیه اروپا در گفتگو با طالبان بر اهمیت حقوق بشر تاکید خواهد کرد. بورل افزود: شاید تناقض مطلق باشد که [با طالبان] در باره حقوق بشر صحبت کنیم، ولی باید این خواسته را با آنها مطرح کنیم.

بورل سپس به قانون‌گذاران اروپایی گفت که در صورت صدور مجوز از سوی طالبان برای خروج افراد، کشورهای عضو باید خود را برای پذیرش آن دسته از پناهجویان افغان که خود را به اروپا رسانده‌اند آماده کند.

وی در عین حال اعلام کرد که انتظار ندارد موجی مشابه سال 2015 از پناهجویان که از جنگ سوریه گریخته بودند از افغانستان راهی اروپا شوند.

کمیسیون اروپا در نظر دارد که تا با کمک‌های مالی کشورهای عضو و یک بودجه مشترک 300میلیون یورویی در سال جاری و سال آینده میلادی راه را برای اسکان مجدد حدود 30هزار پناهجوی افغان هموار کند.

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала