ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

انتقاد زنان در واکنش به بسته شدن وزارت امور زنان

© https://twitter.comخبرنگاران بازداشت شده در تظاهرات امروز کابل رها شدند
خبرنگاران بازداشت شده در تظاهرات امروز کابل رها شدند - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 18.09.2021
مقر وزارت امور زنان حکومت پیشین به وزارت امر به معروف و نهی از منکر داده شده است.

به گزارش اسپوتنیک، رویترز روز جمعه گزارش داد که شماری از کارمندان وزارت امور زنان حکومت ساقط شده، در مقابل این وزارت تجمع کرده بودند که دوباره به وظایف شان برگردند.

بر بنیاد گزارش رویترز، شماری از زنانی که در این وزارت کار می‌کردند در یک گردهمایی اعتراضی گفتند که اکثریت شان نان آور خانواده‌های شان بودند که اکنون بیکار شده‌اند.

در وزارت امور زنان حکومت پیشین، نود درصد کارمندان آن زنان بودند که اکنون بی‌کار شده‌اند.

زنان افغانستان - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 16.09.2021
منع دخول زنان در وزارت زنان

یک کارمند وزارت امور زنان حکومت پیشین گفت: «بگیرند تمام زنان وزارت امور زنان را جمع کنند در یکجای تیل بپاشند، بمب بیندازند و کل ما را از بین ببرند.»

برخی از فعالان حقوق زنان می‌گویند که حذف وزارت امور زنان از کابینه خلاف تهدات طالبان در برابر حق کار زنان در جامعه است.

شکریه بارکزی، عضو پیشین مجلس نماینده‌گان، گفت: «به شکل مستقیم محروم ساختن زنان و دختران از حق تعلیم و تحصیل به معنا و مفهوم این است که طالبان به هیچ عنوان با زنان و حضور زنان در فکر آشتی نیست.»

مریم معروف آروین، فعال حقوق زن، گفت: «مقید سازی حقوق زنان افغانستان و به حاشیه راندن زنان افغانستان نمی‌تواند در حقیقت تامین کننده افغانستان نوی با وضعیت بهتر باشد.»

در همین حال، یک عضو کمیسیون فرهنگی کابینه‌ی سرپرست می‌گوید که حکومت تنظیم کننده حقوق زن و مرد است و در این تفکیک وجود ندارد.

مجیب‌الرحمن آخندزاده، عضو کمیسیون فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ، گفت: «زمانی که نظام امارت اسلامی افغانستان قادر به تامین عدالت باشد، تامین عدالت هم جواب‌گوی وزارت امور زنان است، و هم امور مردان است.»

این در حالیست که پیش از این طالبان بارها اعلام کرده بودند که زنان در کنار مردان حق تحصیل، کار و تجارت را دارند. اما اکنون برخی از مقام‌های کابینه سرپرست گفته اند که زنان با مردان زیر یک سقف کار کرده نمی‌توانند.   

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала