ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

حل معمای "ستاره مهمان"  840 ساله چینی + تصاویر

© Photo / ESO/L. Calçadaحل معمای "ستاره مهمان"  840 ساله چینی + تصاویر
حل معمای ستاره مهمان  840 ساله چینی + تصاویر - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 18.09.2021
در قرن دوازدهم (1180سال ) ستاره شناسان چینی و جاپانی نور جدیدی به روشنی زحل در آسمان یافتند و آن را ابرنواختر تشخیص دادند و محل قرارگیری آن را به صورت تقریبی مشخص کردند اما منشا آن یک راز باقی ماند.

به گزارش اسپوتنیک، براساس مطالعه که در تاریخ 15 سپتامبر در مجله "Astrophysical Journal Letters" منتشر شده، این  ابرنواختر که "ستاره مهمان چینی"(Chinese Guest Star) نامیده می‌شود و به مدت 185 روز (از ششم ماه آگست تا ششم  فبروری) قرن 12 قابل رویت بود، تنها یکی از 9 ابرنواختر رصد شده در کهکشان ما است.

در اخترشناسی سنتی چینی به ستاره‌ای که ناگهان در محلی از آسمان که پیش از آن ستاره‌ای در آن دیده نشده‌ بود پدیدار شود "ستاره مهمان" گفته می‌شود.

ستاره‌شناسان تنها قادر به شناسایی بقایای تعداد انگشت ‌شماری از این ابرنواخترها بوده‌اند اما "ستاره مهمان چینی" تنها ابرنواختر هزاره گذشته بود که هنوز بقایای آن پیدا نشده بود.

مطالعات قبلی این احتمال را نشان می‌داد که سحابی "58C3 " که در مکانی نزدیک به این ابرنواختر قرار دارد بقایای آن باشد اما دلایل مختلفی از جمله سن سحابی این نظریه رد شد.

ستاره‌شناسان سحابی "Pa 30"  را در سال 2013 کشف کردند. سپس در مطالعه‌ای جدید سرعت گسترش آن را محاسبه کردند و دریافتند که این سحابی با سرعت 1100 کیلومتر بر ثانیه در حال گسترش است. با توجه به این سرعت آنها محاسبه کردند که زمان شکل‌گیری این سحابی به هزار سال قبل بازمی‌گردد که به معنای همزمانی با انفجار ابرنواختر مورد نظر است.

محققان پیش از این اعلام کردند که سحابی " Pa 30" و ستاره‌ی پارکر در نتیجه‌ی ادغام دو کوتوله سفید ایجاد شدند. کوتوله‌های سفید ستاره‌های به شدت متراکمی هستند که تمامی سوخت هسته‌ای خود را مصرف کرده‌اند. چنین ادغامی باعث رخ دادن گونه‌ی کم نور و نادری از ابرنواختر به نام "lax" می‌شود.

"آلبرت زیجلستر"، ستاره‌شناس دانشگاه منچستر در بریتانیا می‌گوید: داده‌های به دست آمده از جمله سن، مکان و روشنایی و مدت زمان درخشش این ابرنواختر نشان می‌دهد که سحابی " Pa 30" و ستاره پارکر بقایای آن هستند.

وی افزود: این تنها ابرنواختر نوع "lax" است که ستاره‌شناسان می‌توانند مطالعات دقیقی بر روی بقایای ستاره و سحابی آن انجام دهند. خوب است که می‌توانیم یک معمای تاریخی و یک راز کیهانی را باهم حل کنیم.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала