ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

گروه طالبان از کشورهای دخیل در جنگ افغانستان غرامت جنگی می‌خواهند

© Sputnik / Stringerگروه طالبان غرامت جنگی می‌خواهند
گروه طالبان غرامت جنگی می‌خواهند - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 24.09.2021
طالبان با استقبال از اقدام بریتانیا ازبهر پرداخت غرامت به قربانیان حمله‌های هوایی این کشور، می‌گویند که به زودی از کشورهای دخیل در جنگ افغانستان خواهند خواست تا به افغانستان غرامت جنگی بپردازند.

طالبان می‌گویند که به زودی از کشورهای دخیل در جنگ افغانستان خواهند خواست تا به افغانستان غرامت جنگی بپردازند.

این در حالی است که روز گذشته وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرده است که به خانواده‌هایی که در نتیجه حمله‌های هوایی ارتش بریتانیا در افغانستان قربانی شده اند، غرامت می‌پردازد.

طالبان با استقبال از این اقدام بریتانیا می‌گویند که به زودی از کشورهای دخیل در جنگ افغانستان خواهند خواست تا به افغانستان غرامت جنگی بپردازند.

وزیر خارجه قطر: طالبان می توانند تغییر کنند - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 24.09.2021
وزیر خارجه قطر: طالبان می توانند تغییر کنند

حالا طالبان می‌گویند که فهرست خانواده‌های قربانیان حمله‌های هوایی در 20 سال گذشته را دارند و می‌افزایند اگر غرامت‌ها پرداخت شوند، آنان حاضر استند که آن را  به خانواده‌های قربانیان برسانند.

نور محمد متوکل، عضو کمیسیون فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ کابینه سرپرست، گفت: «کشور بریتانیا آماده شده که ما غرامت جنگی را می‌پردازیم و ما از این استقبال می‌کنیم. کشورهای دیگری که در جنگ دخیل بودند هم باید آماده شوند که غرامت جنگی را بپردازند، پیش از این که امارت اسلامی تقاضا کند.»

وزارت دفاع بریتانیا گفته است که مبالغ این غرامت بر بنیاد اصول حقوقی و خسارت وارد شده به خانواده‌های متضرر در گذشته و آینده تعیین شده است.

بر بنیاد این گزارش‌ها، بریتانیا بین سال‌های 2006 تا 2014 برای مرگ 289 غیرنظامی 688 هزار پوند پرداخت کرده است که به طور متوسط 2380 پوند برای هر یک نفر است.

گزارش‌ها می‌افزایند که در این مدت ارتش آمریکا بیش از 1600"پرداخت تسلیت" برای مرگ، جراحت و خسارت داشت که مبلغ مجموعی آن تقریبا 4.9 میلیون دلار می‌شود.

افشای تصاویر تازه؛ کوچ اجباری در دایکندی همچنان ادامه دارد - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 24.09.2021
افشای تصاویر تازه؛ کوچ اجباری در دایکندی همچنان ادامه دارد

امید قاسمی، یک باشنده کابل گفت: «من از کشورهای دیگر تقاضا دارم که مثل بریتانیا به افغان‌های که ضرر دیدند غرامت جنگی بپردازند.»

همزمان با این، اعضای خانواده‌یی که در 29 اگست به گونه اشتباهی آماج حمله هوایی ارتش آمریکا در کابل قرار گرفتند، از جامعه جهانی می‌خواهند که در برابر زیان‌های جانی و مالی که آنان دیده اند، پاسخ‌گو باشند.

عمران، یک باشنده کابل گفت: «قسمی که شما شاهد استید چندین تن به شمول چند کودک در این حمله کشته شدند و این خوب است که برای شان غرامت پرداخته شود.»

حمله هوایی ارتش آمریکا که ماه گذشته بر یک خانواده غیر نظامی در کابل انجام شد جان ده عضو این خانواده به شمول هفت کودک را گرفت؛ حمله‌یی که بعدتر وزیر دفاع و رییس ستاد ارتش آمریکا آن را یک اشتباه خوانده و از این خانواده عذر خواهی کردند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала