ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

بررسی تشکیل دولت در تبعید از سوی اعضای جنبش مقاومت افغانستان

© @https://twitter.comبررسی تشکیل دولت در تبعید از سوی اعضای جنبش مقاومت افغانستان
بررسی تشکیل دولت در تبعید از سوی اعضای جنبش مقاومت افغانستان - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 25.09.2021
رهبران جنبش مقاومت مسلحانه مخالف گروه طالبان در بیرون از افغانستان می خواهند دولت تشکیل بدهند. 

جبهه مقاومت ملی افغانستان برای جلب کمک‌ها لابی استخدام کرد - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 25.09.2021
جبهه مقاومت ملی افغانستان برای جلب کمک‌ها لابی استخدام کرد
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا به استناد از فارن پالیسی، بنا به گفته چند مقام پیشین ساکن خارج از افغانستان، سیاستمدارانی شامل وزیران و نمایندگان پارلمان در زمان دولت سرنگون شده افغانستان و همینطور چهره‌های ارشد ارتش در کشور تاجیکستان، همسایه افغانستان حضور داشته و به دنبال جلب حمایت مالی و نظامی با هدف تقویت گروه رسمی مخالفان افراطگرانی که در تاریخ ۱۵ اگوست افغانستان را در کنترل گرفتند هستند. 

یک مقام امنیتی ارشد پیشین افغانستان که نامش را فاش نکرد گفت، مقاومت شامل سه دسته کلی است: حامیان جبهه مقاومت ملی متعلق به امرالله صالح و احمد مسعود، افسران و جنرالهای سابق نیروهای امنیت و دفاع ملی افغانستان و همینطور مقامهای ارشد وزارتخانه‌های کشور و دفاع دولت سابق و سوم وزیران سابق و معاونان وزرای سابق، مذاکرات در مراحل اولیه قرار داشته و این گروه‌ها هنوز از اتحاد ایدئولوژیک برخوردار نیستند.

به گفته منابع نزدیک به جنبش، آنها نماینده گروه‌ها و دسته‌های قومی و مذهبی مختلف افغانستان اعم از سنی‌ها، شیعیان، پشتونها، تاجیک‌ها، ازبک‌ها و هزاره‌ها هستند. برخی بازیگران مهم از جمله جنگسالاران و واسطه‌های قدرت قومیتها از خارج از تاجیکستان با این فرآیند همکاری می‌کنند و انتظار می رود برخی از آنها به زودی به این کشور جابجا شوند. اشرف غنی، رئیس جمهور سابق افغانستان هم که خروج ناگهانی‌اش در ۱۵ اگوست از افغانستان راه را برای ورود طالبان به کابل و اعلام پیروزی هموار کرد ظاهرا جزو این مذاکرات مربوط به تشکیل دولت در تبعید نیست. او هم اکنون به همراه تعدادی از حامیانش از جمله حمدالله محب، مشاور امنیت ملی سابق در امارات متحده عربی است.

دورنمای تشکیل یک دولت در تبعید برای افغانستان نگرانی‌ها در خصوص درگیر شدن مجدد این کشور در جنگ داخلی را افزایش میدهد. با این حال عدم وجود یک حامی دولتی یا ثروتمند از یک شورش مسلحانه، کار را برای اینکه این مخالفان در صورت توافق کردن به سراغ پشتیبانی نظامی از آرمانهایشان بروند را دست کم تا آینده نزدیک بعید می کند. در آمریکا لیندسی گراهم سناتور جمهوریخواه و مایکل والتز تا کنون تنها حمایت کننده ها از تیم مسعود-صالح بوده‌اند و هنوز نشانی از وجود یک حامی مالی برای این جنبش مقاومت نظیر چارلی ویلسون، نماینده اسبق کنگره و حامی مشهور گروه مجاهدین افغانستان در دوره بعد از حمله شوروی در سال ۱۹۷۹ به افغانستان وجود ندارد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала