ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

رییس جمهوری ایران: افغانستان باید دولت فراگیر ایجاد کند

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / ابراهیم رئیسی
 ابراهیم رئیسی - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 27.10.2021
در آستانه برگزاری نشست کشورهای منطقه در تهران، رییس جمهوری ایران می‌گوید، به دنبال تشکیل دولت فراگیر، متشکل از همه اقوام و گروه‌های سیاسی افغان است.
به گزارش اسپوتنیک، ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری ایران  روز گذشته سه شنبه (4 عقرب) در دیدار با سراج‌الدین مهرالدین؛ وزیر امور خارجه تاجیکستان تاکید کرده است که باید یک دولت فراگیر در افغانستان وجود داشته باشد تا بتواند امنیت افغانستان را تضمین کند و به «جنگ و خون‌ریزی و برادرکشی خاتمه دهد».
او امریکا را متهم به دست داشتن در حملات اخیر در افغانستان کرده و گفته است که «تردیدی وجود ندارد که امریکایی‌ها در این‌گونه حوادث دست دارند و نمی‌خواهند مردم افغان به آرامش و امنیت برسند».
لاوروف در نشست تهران درباره افغانستان، سخنرانی می‌کند - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 26.10.2021
روسیه: لاوروف در نشست تهران درباره افغانستان، سخنرانی می‌کند
رییس جمهوری ایران با اشاره به نشست امروز در تهران، ابراز امیدواری کرده که این نشست بتواند به هماهنگی و گفتمان مشترکی در شکل‌گیری دولتی فراگیر در افغانستان بیانجامد.
نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان به علاوه روسیه، امروز(چهارشنبه 5 عقرب) با سخنرانی ابراهیم رییسی در تهران افتتاح می‌شود.
وزارت امور خارجه ایران می‌گوید این نشست برای تشریک مساعی کشورهای همسایه افغانستان و ایجاد صلح پایدار در افغانستان برگزار می‌شود.
اما در این نشست از طالبان دعوت نشده است.
ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ این گروه گفت: "نشست ایران نشست همسایه‌گان افغانستان است از ما در این نشست دعوت نشده است تنها همسایه‌گان افغانستان در آن حضور می‌داشته باشند."
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала