طالبان: از جهان می‌خواهیم پول‌ های مارا آزاد کنند

© @https://twitter.comطالبان از جامعه جهانی 20 ماه وقت خواست
طالبان از جامعه جهانی 20 ماه وقت خواست - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 30.10.2021
Telegram
 سخنگوی وزارت مالیه می‌گوید پول های مسدود شده متعلق به ملت افغانستان است. شما فقط پول خودمان را به ما بدهید. توقیف این پول غیراخلاقی و برخلاف تمام ارزش‌ها و قوانین بین‌المللی است.
به گزارش اسپوتنیک، نقل از خبرگزاری رویترز، میلیاردها دالر دارایی افغانستان در خارج از کشور نزد بانک مرکزی آمریکا و سایر بانک‌های مرکزی در اروپا ذخیره هستند، اما از زمانی که نیروهای طالبان در ماه آگست قدرت را گرفتند، این دارایی‌های افغانستان مسدود شده‌اند.
سخنگوی وزارت مالیه دولت طالبان گفت که این دولت به حقوق بشر، از جمله آموزش زنان احترام می‌گذارد و او علاوه بر کمک‌های بشردوستانه‌ای که به گفته او تنها "التیامی جزئی" را موجب می‌شوند، اعتبارات جدید را برای کشورش خواستار شد.
تحت حاکمیت طالبان در سال‌های 1996 تا 2001، زنان عمدتاً از اشتغال با حقوق و تحصیل محروم بودند و معمولاً هنگام خروج از خانه مجبور بودند صورت خود را پوشانده و با یکی از بستگان مرد همراه شوند.
دیدار ملا برادر با وزیر خارجه پاکستان  - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 22.09.2021
دایه مهربان‌تر از مادر/ تلاش پاکستان برای دسترسی طالبان به دارایی های مسدود شده افغانستان
احمد ولی حقمل، سخنگوی این وزارتخانه به رویترز گفت: این پول متعلق به ملت افغانستان است. شما فقط پول خودمان را به ما بدهید. توقیف این پول غیراخلاقی و برخلاف تمام ارزش‌ها و قوانین بین‌المللی است.
دولت طالبان افغانستان همچنان که این کشور درگیر در خشکسالی با بحران نقدینگی، قحطی گسترده و همچنین بحران جدید در زمینه مهاجرت مواجه است، در حال وارد کردن فشار برای آزادسازی میلیاردها دالر از ذخایر بانک مرکزی افغانستان در خارج است.
این درخواست‌ها برای کمک به افغانستان در حالی بالا گرفته است که این کشور با فروپاشی اقتصاد شکننده خود مواجه است. خروج نظامیان تحت رهبری آمریکا و بسیاری از کمک‌کنندگان بین‌المللی از افغانستان، این کشور را بدون کمک‌های مالی که تامین‌کننده سه چهارم بودجه عمومی آن بودند، رها کرد.
گرچه قدرت‌های غربی می‌خواهند از وقوع فاجعه انسانی در افغانستان جلوگیری کنند، اما از به رسمیت شناختن دولت طالبان خودداری کرده‌اند.
حقمل گفت که افغانستان به زنان اجازه تحصیل اما در جایی غیر از کلاس‌های درس مردان را می‌دهد. او گفت که حقوق بشر در افغانستان در چارچوب احکام اسلامی رعایت می‌شوند.
شاه محرابی، یکی از اعضای هیئت مدیره بانک مرکزی افغانستان به رویترز گفت: وضعیت ناامیدکننده است و حجم پول نقد در حال تنزل است. در حال حاضر پول برای اداره افغانستان تا پایان سال جاری میلادی وجود دارد. اگر افغانستان به این پول دسترسی پیدا نکند، اروپا شدیدترین آسیب را متحمل خواهد شد.
محرابی امیدوار است با وجود مخالفت اخیر آمریکا با آزاد نکردن سهم عمده ذخایر حدودا ۹ میلیارد دالری افغانستان، کشورهای اروپایی چنین کاری را انجام دهند. او اظهار کرد که آلمان نیم میلیارد دلار از پول افغانستان را در اختیار دارد و این کشور و سایر کشورهای اروپایی باید این پول‌ها را آزاد کنند.
محرابی گفت که افغانستان برای "جلوگیری از بحران قریب‌الوقوع"، با ثبات نگه داشتن واحد پول و قیمت‌ها، ماهانه به 150 میلیون دالر نیاز دارد و افزود که یک حسابرس می‌تواند هرگونه نقل و انتقالی را رصد کند.
این عضو هیئت مدیره بانک مرکزی افغانستان تصریح کرد: اگر این ذخایر مسدود باقی بمانند، واردکنندگان افغان قادر به پرداخت هزینه محموله‌های خود نخواهند بود، بانک‌ها شروع به سقوط می‌کنند، موادغذایی کمیاب می‌شوند و مغازه‌های خوار و بار فروشی خالی می‌شوند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала