ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

دیده‌بان حقوق بشر خواستار رسیده‌گی فوری به بحران اقتصادی افغانستان شد

© AFP 2021 / Wakil Kohsarدیده‌بان حقوق بشر خواستار رسیده‌گی فوری به بحران اقتصادی افغانستان شد
دیده‌بان حقوق بشر خواستار رسیده‌گی فوری به بحران اقتصادی افغانستان شد - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 11.11.2021
از سویی هم، طالبان از نهادهای کمک کننده می‌خواهد تا جلو وقوع فاجعه بشری در افغانستان را بگیرد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، دیده‌بان حقوق بشر در اعلامیه‌یی از کشور های کمک کننده، سازمان ملل متحد و نهادهای دیگر می‌خواهد تا به اقتصاد افغانستان بی‌درنگ کمک کنند.
بر بنیاد این اعلامیه، نهادهای مددرسان باید به سیستم ورشکسته بانک‌ها رسیده کند و از بوجود آمدن قحطی در افغانستان جلوگیری کند.
پرچم  افغانستان و ایران - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 11.11.2021
ایران از کمک به مردم افغانستان امتناع نمی ورزد
اعلامیه به نقل از جان سیفتون، مسوول بخش آسیایی دیده‌بان حقوق بشر گفته است: "اقتصاد و خدمات اجتماعی افغانستان در حال فروپاشی است و افغان‌ها در سراسر کشور از سوء تغذیه حاد رنج می‌برند. کمک‌های بشردوستانه حیاتی است، اما با توجه به این بحران، دولت‌ها، سازمان ملل و نهادهای مالی بین‌المللی نیاز به تعدیل بی درنگ محدودیت‌ها و تحریم‌های موجود بر اقتصاد و بخش بانکی کشور دارند".
طارق فرهادی،‌ آگاه روابط بین الملل دراین مورد گفت: «مشکلات که برای افغانستان ایجاد شده در اثر تعاملات سیاسی است، راه‌حل این مشکل از راه سیاسی بوده می‌تواند.
ایرج فقیری، آگاه مسایل اقتصادی گفت: "بلاک بودن پول‎‌های افغانستان در بانک‌های جهانی، در مراودت های اقتصادی با کشورهای همسایه سبب رکود اقتصادی و ایجاد آسیب پذیری شدید درپیکر نظام اقتصادی افغانستان خواهد شد".
این نهاد افزوده است که طالبان، سازمان ملل و بانک جهانی به توافقی دست یابند تا بانک مرکزی افغانستان به سیستم بین المللی دسترسی داشته باشد، اما درصورت هیچ توافقی، سازمان ملل باید با استفاده از هر وسیله‌ای که در اختیار دارد، برای ارسال پول به افغانستان ادامه دهد و طالبان هم زمینه انتقال این محموله‌ها را فراهم کند.
پروژه های زیرساختی در افغانستان  - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 11.11.2021
پروژه های زیرساختی در افغانستان
دیده‌بان حقوق بشر در این اعلامیه هم‌چنان افزوده است که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، میلیون‌ها دالر درآمد از دست رفته، قیمت‌ها افزایش یافته و کمبود پول نقد بسیاری از مردم را از دسترسی به غذا، سرپناه و مراقبت های صحی محروم کرده است.
از سویی هم، طالبان از نهادهای کمک کننده می‌خواهد تا جلو وقوع فاجعه بشری در افغانستان را بگیرد.
انعام الله سمنگانی، معاون سخنگوی طالبان (گروه تروریستی تحت تحریم سازمان ملل به جهت فعالیت‌های تروریستی) گفت: "سازمان ملل و جامعه جهانی برای جلوگیری از رخ دادن فاجعه بشری دست بکار شود واین موضوع را در اولویت خود قرار دهد".
در همین حال، شهروندان کشور از فرا رسیدن فصل سرما در وضعیت کنونی نگران اند و از جامعه جهانی می‌خواهند تا پول‌های منجمد شده این کشور را آزاد کنند.
بابه جان، باشنده کابل گفت: «بدبختی زیاد است، کار و بار نیست، زمستان رسید و مردم هیچ چیز ندارند.»
این درحالی‌ست که سازمان ملل و شماری از نهادهای کمک کننده از بدتر شدن اوضاع بشری در افغانستان خبر داده اند.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала