ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

افزایش بیماری سرخکان در افغانستان؛ ۸۷ کودک جان باختند

© Photo / کسرا افزایش بیماری سرخکان در افغانستان؛ ۸۷ کودک جان باختند
  افزایش بیماری سرخکان در افغانستان؛ ۸۷ کودک جان باختند - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 15.11.2021
نزدیک به ۱۰۰ کودک در سال روان میلادی از اثر بیماری سرخکان در افغانستان جان باختند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، سازمان جهانی بهداشت می‌گوید که در سال روان میلادی نزدیک به ۱۰۰ کودک از اثر بیماری سرخکان در افغانستان جان باخته اند.
مسوولان این سازمان می‌افزایند که محدود شدن واکسین این بیماری، عدم امنیت غذایی و سوء تغذیه کودکان افغان از علت‌های اصلی افزایش این بیماری در افغانستان است.
این سازمان می‌گوید که هزاران کودک اکنون در افغانستان به بیماری سرخکان مبتلا شده که از این میان ۸۷ کودک به علت نبود واکسین در جریان سال جاری از اثر این بیماری جان باخته‌اند.
مارگریت هریس، سخنگوی سازمان جهانی بهداشت گفت: «افزایش بیماری سرخکان به ویژه به خاطر محدود شدن واکسین، عدم امنیت غذایی و سوء تغذیه کودکان افغان خیلی نگران کننده است و اگر برای کنترول بیماری سرخکان در افغانستان اقدام جدی صورت نگیرد، خطر آن وجود دارد که شمار قربانیان این بیماری افزایش یابد.»
تعلیق عملیات تخلیه مهاجران افغان به دلیل ابتلا به بیماری سرخکان - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 11.09.2021
تعلیق عملیات تخلیه مهاجران افغان به دلیل ابتلا به بیماری سرخکان
در همین حال، مسوولان شفاخانه صحت طفل تاکید می‌ورزند که اگر سازمان‌های بهداشت جهانی هر چه زودتر واکسین این بیماری را به افغانستان فراهم نکند، آمار قربانیان این بیماری افزایش خواهد یافت.
عبدالصمد تسل، پزشک داخله در شفاخانه صحت طفل گفت: «روز به روز نظر به فصل آمار بیماری سرخکان در افغانستان افزایش می‌یابد و نبود واکسین یگانه چالش افزایش این بیماری است که باید هرچه زوتر فراهم شود در غیر آن این آمار دیگر هم افزایش می‌یابد.»  
از سویی هم، کارشناسان بهداشت می‌گویند که بیماری سرخکان به شدت ساری و در صورت عدم مقاومت بدن کشنده است. آنان می‌افزایند که این بیماری در کودکان سنی یک سال تا پنج ساله به گونه سریع انتقال می‌کند که یگانه راه وقایه از این بیماری تطبیق دو دوز واکسین می‌باشد.
 پیش از این سازمان جهانی بهداشت گفته بود که سه میلیون کودک افغان به سوء تغذیه حاد مبتلا است که وضعیت بیش از یک میلیون آن‌ها وخیم گفته شده است.
از سوبی هم، مسوولان بهداشت می‌گویند که آمار بیماری شکر در افغانستان رو به افزایش است. بربنیاد آمار فدراسیون جهانی دیابت، بیش از یک میلیون تن در افغانستان به بیماری شکر مبتلا شده اند که بیشتر قربانیان این بیماری زنان استند.      
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала