ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

تأکید عالمان جهان بر ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان

© REUTERS / Maxim Zmeyev تأکید عالمان جهان بر ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان
تأکید عالمان جهان بر ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 15.11.2021
عالمان دینی جهان اسلام بر ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان همچنان بر متحد بودن کشورهای اسلامی به مبارزه با داعش تأکید کردند
به گزارش اسپوتینک، طلوع نیوز خبر داده است که علمای دینی جهان اسلام و برخی از چهره‌های سیاسی هفت کشور به شمول افغانستان، ایران، پاکستان، کرواسی، فلسطین، عراق و هند خواهان تشکیل دولت فراگیر در افغانستان شدند.
آنها طی نشست مجازی روی تحولات اخیر در افغانستان گفت‌وگو کرده تأکید نمودند که طالبان برای ایجاد دولت فراگیر، صلح آمیز و پایدار باید گام‌های مهمی را بردارند.
The Taliban fighters - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 11.11.2016
طالبان: کشورهای اسلامی در نشست علمای جهان اسلام اشتراک نکنند
آنها همچنان بر متحد بودن کشورهای اسلامی برای مبارزه با داعش تاکید می‌ورزند. این عالمان تشکیل دولت فراگیر را از پایه‌های اساسی یک کشور صلح آمیز می‌دانند.
آیت الله سید یاسین موسوی، امام جمعه بغداد از عراق، گفت: «امکان ندارد که در راس حکومت یک قوم خاص باشد و بقیه اقوام را در نظر نگیرد و الی این جدال در افغانستان باقی خواهد ماند. زیرا معلوم است که در افغانستان یک قوم در قدرت است و بقیه اقوام به دنبال حقوق شان هستند.»
احترام به حقوق بانوان و حفظ ارزش‌های بشری از مورد دیگری است که عالمان جهان اسلام هفت کشور به آن تاکید می‌ورزند.
حجت‌الاسلام سید ظفر نقوی، معاون رهبر شیعیان پاکستان، گفت: «طالبان که اکنون در افغانستان حکومت تشکیل داده‌اند و شعار و عنوان‌شان این است که یک حکومت اسلامی است، ما از این امر استقبال می‌کنیم، اما تاکید می‌کنیم که این گروه باید از سابقه‌ خود درس بگیرد و اشتباهات گذشته را تکرار نکند.»
شیخ عزیز حسنوویچ، مفتی اعظم مسلمانان کرواسی، گفت: «درب حکومت جدید باید به روی تمام مردم افغانستان باز باشد و باید حقوق همه مردم و حقوق زنان و سایر اقوام در نظر گرفته شود. اگر آن‌ها (طالبان) خود شان را از امت متحده اسلامی می‌دانند، باید چنین باشد. من آن‌ها را به این امور دعوت می‌کنم.»
محب: نهاد هاى معتبر جهان اسلام جنگ طالبان را ناروا می دانند - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 25.12.2020
محب: نهاد هاى معتبر جهان اسلام جنگ طالبان را ناروا می دانند
رییس جمهمورپیشین کشور که باور دارد در وضعیت کنونی کشور از تامین صلح دایمی و تحکیم امنیت و ثبات فاصله دارد، از کشورهای جهان می‌خواهد صادقانه در برابر هراس افگنی با افغانستان همکاری کنند.
حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین گفت: «اگر واقعا نگران امنیت خود و جهان هستید و به تعهدات شان در قبال افغانستان و مردم افغانستان استوار اند، در این مرحله مهم و حیاتی برای ایجاد صلح و ثبات و عبور از وضع شکننده و دشوار کنونی با مردم افغانستان همکاری نمائید.»
سید یوسف حسینی ندوی، مدیر جامعه سید احمد شهید لکهنو از هند، گفت: «جامعه بین المللی هم برای این ارتباط شرایطی را وضع کرده است‌. لذا مردم و حکومت افغانستان اگر می‌خواهند که با جهان ارتباط داشته باشند، باید این شرایط را رعایت کنند.»
از سویی هم، وزارت خارجه می‌گوید که کشورهای جهان دیدگاه روشن در باره پیش شرط شان برای به رسمیت شناختن افغانستان ندارد.
پیش از این هم، برخی از کشورهای منطقه با برگزاری نشستی در باره افغانستان در هند، بر اهمیت تشکیل دولت فراگیر تاکید ورزیدند.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала