ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

طالبان به آمریکا؛ دارایی های بانک مرکزی افغانستان را آزاد کند+ویدیو

© Photo / twitter.com/A_K_M_iiمولوی امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان
مولوی امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 17.11.2021
سرپرست وزارت خارجه طالبان در نامه‌ای از واشنگتن خواست تا دارایی های بانک مرکزی افغانستان را آزاد کند.
به گزارش اسپوتنیک، مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان در نامه‌ای به اعضای کنگره امریکا، تعزیرات "بر ثروت و پول افغانستان" را دور از منطق خوانده و گفته‌است که مسدون‌کردن پول‌های افغانستان نه مشکل را حل می‌کند و نه خواست مردم امریکا است. او در این نامه همچنین به صدمین سال برقراری روابط میان کابل و واشنگتن هم اشاره کرده‌است.
نامه متقی که امروز (چهارشنبه، 26 عقرب) منتشر شده متن آن توسط عبدالقهار بلخی نماینده قرائت شد.
وزیر خارجه طالبان نوشته‌است که امسال صدمین سالگرد روابط امریکا و افغانستان است و در این مدت روابط دوطرف، مانند هر کشور دیگر، با فراز و نشیب‌هایی مواجه شده‌است.
محمد محقق، مشاور رییس جمهوری اسلامی افغانستان - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 16.11.2021
واکنش محقق به اظهارات امیر خان متقی
متقی گفته‌است که جنگ 20 ساله‌ای که پس از هفتم اکتوبر سال 2001 بر روابط دو کشور سایه افکنده‌بود با توافق دوحه حل شد که به گفته او این توافق، روابط مثبت دو کشور را در آینده پیش‌بینی می‌کند.
وزیر خارجه طالبان نوشته‌است: "ما معتقدیم که اجرای کامل و تعهد به توافق دوحه می‌تواند فصل جدیدی از روابط مثبت بین دو دولت و ملت را بگشاید که این امر به نفع هر دو کشور است."
او در ادامه افزوده‌است که طالبان پس از فرار "غیرمسئولانه" اشرف‌غنی به درخواست مردم و به ویژه شهروندان کابل و برای جلوگیری از خلأ قدرت و هرج‌و‌مرج وارد پایتخت شدند و به عنوان یک دولت مستقل، امور افغانستان را در دست گرفتند.
متقی گفته‌است که "امارت اسلامی افغانستان" به عنوان یک دولت مستقل و مسئول مشتاق است تا روابط مثبت با همه کشورهای جهان به شمول دولت ایالات متحده امریکا برقرار کند.
او مدعی شده‌ که پس از بیش از 40 سال جنگ، افغانستان دارای یک حکومت واحد، مسئول و عاری از فساد است.
به گفته متقی، طالبان گام‌های عملی را برای حکومت‌داری خوب، امنیت و شفافیت برداشته‌اند و "جزایر قدرت ویران شده و فساد، اختلاس، غصب و سایر محرومیت‌ها از بین رفته‌است."
سرپرست وزارت خارجه طالبان ادعا کرده‌ که "امنیت سرتاسری در کشور تامین شده‌است و در حال حاضر از خاک افغانستان هیچ‌گونه تهدیدی برای منطقه و جهان وجود ندارد و زمینه همکاری مثبت فراهم شده‌است". او نوشته‌است که "اکنون همه فرصت‌ها برای بازسازی و توسعه افغانستان فراهم است و در آینده، ایالات متحده می‌تواند در صنعت، زراعت و معادن افغانستان نیز سرمایه‌گذاری کند."
او در ادامه مسدودشدن ذخایر ارزی افغانستان پس از تسلط طالبان را تعجب‌آور خوانده و و گفته‌است که "این برخلاف انتظارات ما و توافق دوحه است". متقی گفته‌است که مردم افغانستان پس از چندین دهه جنگ در کشور از امنیت جانی برخوردار اند؛ اما اکنون مسأله اساسی مردم امنیت مالی است که "عامل آن تعزیرات دولت امریکا بر ذخایر است."
متقی خطاب به اعضای کنگره امریکا نوشته‌است: "ما باورمندیم که مسدود کردن پول‌های افغانستان نه مشکل را حل می‌کند و نه خواست مردم امریکا است، بنابراین دولت شما باید پول‌های ما را آزاد کند. ما نگران هستیم که اگر وضعیت کنونی به همین منوال ادامه یابد، دولت و مردم افغانستان با مشکلاتی روبه‌رو خواهند شد و این امر به مهاجرت گسترده در منطقه و جهان منجر خواهد شد که این باعث بحران انسانی و اقتصادی برای جهان خواهد شد."
به باور او، مسدود‌کردن پول و تحریم‌های اقتصادی به صحت، معارف و سایر سیستم‌های خدمات ملکی افغانستان آسیب رسانده که به ضرر مردم افغانستان است.
متقی در پایان از دولت ایالات متحده خواسته‌است که در حل بحران انسانی و اقتصادی در افغانستان گام‌های مسئولانه بردارد تا "درهای روابط ما در آینده باز شود و همچنان از دولت امریکا تقاضا داریم تا ذخایر بانک مرکزی افغانستان باز شود و محدودیت‌ها از حساب‌های ما برداشته شوند."
پس از روی کارآمدن طالبان، امریکا حدود 10 میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان در خارج از کشور را منجمد کرد که گفته می‌شود این امر بحران نقدینگی در کشور را در پی داشته‌ و سبب تشدید فقر و خطر وقوع فاجعه انسانی در آینده نزدیک شده‌است.
در همین حال فقر و بیکاری با شروع فصل سرما در حال حاضر گسترش است. نهادهای بین‌المللی هشدار می‌دهند که بحران انسانی در افغانستان منجر به بدترین فاجعه بشری خواهد شد.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала