ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

آمریکا: طالبان بحران اقتصادی را اشتباه می‌خوانند

© Photo / twitter/Qahar.Bهیئتی از مقامات ارشد حکومت طالبان عازم ترکیه شد
هیئتی از مقامات ارشد حکومت طالبان عازم ترکیه شد - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 20.11.2021
نماینده آمریکا در امور افغانستان ‌ می‌گوید که گروه طالبان بحران اقتصادی افغانستان را اشتباه تفسیرمی‌کنند.
به گزارش اسپوتنیک، به نقل از "رویترز" توماس وِست، نماینده آمریکا در امور افغانستان در پاسخ به نامه‌ی گروه طالبان (ممنوع در روسیه) به کنگره‌ آن کشور واکنش نشان داد.
وِست گفت که طالبان در این نامه حقایق مربوط به بحران اقتصادی و بشردوستانه در افغانستان را اشتباه تفسیر کرده‌اند.
توماس وِست افزود که افغانستان حتی پیش از ماه آگست از بحران بشردوستانه‌ وحشتناک رنج می‌برد و جنگ، خشکسالی‌های پی‌درپی و کرونا وضعیت را بدتر کرده بود.
وِست خاطرنشان کرد: "مقامات آمریکا سال‌ها به طالبان تصریح کردند که اگر آنها به‌جای حل و فصل بر مبنای مذاکره با افغان‌های هم‌وطن خود، به دنبال تسلط نظامی باشند، همه کمک‌های اساسی غیربشردوستانه توسط جامعه بین‌المللی متوقف می‌شود – اقتصاد کشوری که به شدت به این کمک‌ها در ارایه خدمات اساسی وابسته است، و حالا این اتفاق افتاده است."
محمد سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 22.09.2021
نامه طالبان به مجمع عمومی سازمان ملل: "سفیر جدید می‌فرستیم"
وی تصریح کرد که طالبان باید مشروعیت و حمایت را از طریق اقداماتی برای مبارزه با تروریسم، تشکیل یک دولت فراگیر و احترام به حقوق اقلیت‌ها، زنان و دختران از جمله دست‌رسی آنان به آموزش و کار به‌دست آورند.
نماینده آمریکا در امور افغانستان مدعی شد که کشورش دیپلماسی شفاف و صادقانه‌ در قبال طالبان دارد و به کمک‌هایش به افغانستان ادامه می‌دهد.
به‌گفته‌ وی، آمریکا 434 میلیون دلار برای کمک به افغانستان اختصاص داده است و به همکاری خود با سازمان ملل متحد برای ارایه کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان ادامه خواهد داد تا در زمستان پیش رو نیازهای آنان رفع شود.
این در حالی است که امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌ گروه طالبان در نامه‌ای سرگشاده به اعضای کنگره‌ آمریکا مسأله‌ اساسی مردم افغانستان را "امنیت مالی" خوانده و گفته بود که وضع تحریم آمریکا بر طالبان، بدترین خاطره‌ مردم افغانستان از آن کشور خواهد بود.
در این نامه آمده است: "جای تعجب است که با اعلام دولت جدید افغانستان (طالبان)، دولت امریکا محدودیت بالای ذخایر بانک مرکزی ما وضع کرد. این بر خلاف انتظارات ما (طالبان) و توافق‌نامه‌ی دوحه است."
متقی در این نامه نوشته است که طالبان گام‌های عملی برای تأمین حکومت‌داری خوب، امنیت و شفافیت برداشته و موفق شده‌اند که جزایر قدرت، فساد، اختلاس، غصب و سایر محرومیت‌ها را از بین ببرند.
به گفته‌ او، طالبان امنیت سرتاسری را در افغانستان تأمین کرده‌اند که در حال حاضر از خاک افغانستان هیچ تهدیدی برای کشورهای منطقه و جهان وجود ندارد.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала