ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

کاهش 50 درصدی صادرات افغانستان به ایران

© Photo / MoCIAfghanistan افغانستان درشش ماه گذشته به ارزش ۴۵۰میلیون دالر صادرات داشته‌‎است
افغانستان درشش ماه گذشته به ارزش ۴۵۰میلیون دالر صادرات داشته‌‎است - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 28.11.2021
در حالیست که ایران بیشترین صادرات را به افغانستان دارد و بربنیاد آمارها، امسال صادرات ایران به افغانستان به یک و نیم ملیارد دالر می‌رسد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، سرپرست اتاق تجارت و سرمایه گذاری می‌گوید که در سال روان هجری خورشیدی، صادرات افغانستان به ایران به ۱۷ میلیون دالر می‌رسد که نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش یافته است.
محمد یونس مومند، سرپرست اتاق تجارت و سرمایه گذاری گفت: "۳۰ الی ۳۵ سال می‌شود که ما صادرات داریم ولی باز هم ایران تولیدات مهم عام ما را صادر نمی‌کند و بالای ما تعرفه بلند است. ما می‌خواهیم که ایران مانند دیگر کشورها تعرفه ترجیعی برای ما بدهد."
در همین حال، مسوولان اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات می‌گویند که صادرات افغانستان به ایران بیشتر میوه خشک، فراورده‌های کشاورزی و زغال سنگ است و آنان در تلاش اند تا صادرات را به ایران افزایش دهند.
انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی طالبان  - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 24.11.2021
رشد 132 درصدی صادرات افغانستان در سه ماه
محمدیونس قاضی‌زاده، رییس اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات گفت: "یکی از کشورهای که بیشترین حجم صادرات را به آن داشتیم، او جمهوری اسلامی ایران بوده است. ۴۰ در صد صادرات به حوزه جنوب غرب که شامل سنگ مرمر، خشک پال (میوه خشک) و محصولات زراعتی می‌باشد به جمهوری اسلامی ایران صادر گردیده است."
از سویی هم، آگاهان مسایل اقتصادی می‌گویند که افزایش صادرات به رشد اقتصادی در کشور کمک می‌کند و همچنان زمینه کار را برای شهروندان کشور فراهم می‌کند.
عبدالنصیر رشتیا، آگاه مسایل اقتصادی گفت: "اگر در قسمت بسته بندی و استاندرد سازی محصولات داخلی توجه جدی صورت بگیرد، بدون شک که ما می‌توانیم بیشتر صادرات به کشورهای همسایه و یا منطقه و جهان داشته باشیم."
این در حالیست که ایران بیشترین صادرات را به افغانستان دارد و بربنیاد آمارها، امسال صادرات ایران به افغانستان به یک و نیم ملیارد دالر می‌رسد.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала