ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

کاهش بی سابقه ارزش پول افغانی در مقابل دالر

© Photo / S. SHسرای شهزاده
سرای شهزاده  - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 08.12.2021
سرای شهزاده‌ شهر کابل، بزرگترین مرکز تبادله‌ ارز در افغانستان خبر می دهد که بهای هر دالر امریکایی در مقابل پول افغانی به بیش از 100 افغانی رسیده است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسا نه ها، حاجی دادگل، معاون سرای شهزاده به رسا نه ها گفته است که یک دالر امریکایی در این سرای روز (سه‌شنبه، 16 قوس) به 100.25 افغانی تبادله شده است.
او افزود که در حال حاضر یک دالر امریکایی در این سرای به 100 افغانی خریداری و به 100.50 افغانی فروخته می‌شود.
حاجی دادگل اما تأکید کرد که ارزش پول افغانی در مقابل ارزهای خارجی در نوسان است و ممکن قمیت افغانی در برابر دالر تغییر کند. او عمده‌ترین دلیل افزایش نرخ دالر در مقابل پول افغانی را کمبود دالر در بازار تبادله‌ی ارز خواند.
فهیم زیرک، سخن‌گوی اتحادیه‌ صرافان سرای شهزاده هم گفت که بی‌تفاوتی بانک مرکزی حکومت سرپرست گروه طالبان (د افغانستان بانک) نسبت به کاهش ارزش پول افغانی، از دیگر دلایل سقوط قیمت ارز ملی است.
امرالله صالح - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 15.11.2021
صالح: چاپ افغانی توسط پاکستان باعث سقوط ارزش پول ملی شد
این پایین‌ترین قیمت پول افغانی در برابر دالر امریکایی در دو دهه‌ گذشته است.
با بلندرفتن بهای دالر در برابر پول افغانی نرخ مواد اولیه در بازارها نیز به‌دلیل اینکه مواد وارداتی در بیرون از کشور با دالر خریداری می‌شود، افزایش می‌یابد.
با تسلط طالبان بر افغانستان بهای دالر در مقابل پول افغانی به‌گونه‌ بی‌پیشینه افزایش یافت. عمده‌ترین دلیل آن مسدودشدن حدود 9 میلیارد دالر امریکایی سرمایه‌ی بانک مرکزی توسط دولت امریکا، قطع کمک‌های خارجی به افغانستان و عرضه‌ی پول افغانی توسط بانک‌ها به مشتریانش خوانده می‌شود.
پیش از این بانک مرکزی حکومت سرپرست طالبان در تاریخ 25 عقرب 10 میلیون دالر امریکایی را برای ثابت ‌نگهداشتن قیمت افغانی در مقابل ارزهای خارجی به ‌طور لیلام به فروش رسانده بود.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала