ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

ازسرگیری راکت پرانی های پاکستان به خاک افغانستان

ادامه راکت‌پرانی های پاکستان بر ولایت کنر
ادامه راکت‌پرانی های پاکستان بر ولایت کنر - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 20.12.2021
در روزهای گذشته، نیروهای نظامی پاکستان بار دیگر حملات موشکی به خاک افغانستان انجام دادند.
به گزارش اسپوتنیک، به نقل از ایندیپندنت، بر اساس گزارش رسانه‌های بین‌المللی، پاکستان چندین بار موشک‌هایی را به مناطقی در ولایت کُنر در مجاورت خط دیورند شلیک کردند.
در پی این حملات موشکی، یک‌تن زخمی و تعداد زیادی از دام‌های مردم تلف شدند. هم‌زمان با آن، پنج‌شنبه‌شب، هواپیماهای بدون سرنشین، مناطقی را در روستای چوگام ولسوالی شلتن از توابع ولایت کنر بمباران کردند. مقام‌های طالبان این حملات را تایید کرده و گفته‌اند که در باره این حملات با مقام‌های پاکستانی صحبت خواهند کرد.
ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان به رسانه ها گفت: "ما رویداد کنر را به‌صورت جدی پیگیری می‌کنیم. با پاکستان تماس خواهیم گرفت و علت این‌که دوباره حملات را به خاک افغانستان آغاز کرده‌اند جویا خواهیم شد و دلایل آن را پیدا خواهیم کرد."
از سوی دیگر گفته می‌شود یک هواپیمای بدون سرنشین ناشناس، مناطقی را در ولسوالی شلتن در کنر بمباران کرده است.
خبرگزاری رویترز نوشت با یک پهپاد به یک فرمانده طالبان پاکستان حمله شده است؛ اما بلال کریمی، سخنگوی طالبان، به خبرگزاری فرانسه گفت که این حمله با موشک‌های زمین به زمین صورت گرفته است.
بر اساس گزارش رویترز هدف اصلی این حمله یکی از فرماندهان پاکستانی طالبان بوده است.
مولوی فقیر محمد، یکی از فرماندهان ارشد طالبان پاکستان که مورد حمله قرار گرفت‌، از این حمله جان سالم به در برده است.
یک منبع از طالبان پاکستانی به رویترز گفت: "حوالی ساعت سه بعدازظهر، یک هواپیمای بدون سرنشین در محل ظاهر شد. ما از مولوی فقیر محمد خواستیم تا از محل دور شود، اما او قبول نکرد و گفت که در روز نمی‌توان جایی پنهان شد. چند لحظه پس‌ازاین پهپاد یک موشک را به‌ محل استقرار مولوی فقیر محمد شلیک کرد، اما موشک منفجر نشد و ما همه جان سالم به در بردیم."
فقیر محمد، معاون تحریک طالبان (پاکستان) است که هشت سال را در زندان بگرام در افغانستان گذرانده است و پس از سقوط جمهوریت در 15 آگست، طالبان او را آزاد کرده است. حملات دولت پاکستان به جنگجویان پاکستانی طالبان پس از آن‌که این گروه آتش‌بس یک‌ماهه را دوباره تمدید نکردند، از سر گرفته شده است. طالبان پاکستانی می‌گویند، دولت پاکستان تعهدات خود را در قبال آتش‌بس دوجانبه عملی نکرده است.
حملات موشکی پاکستان به افغانستان تازگی ندارد. این کشور در 20 سال گذشته به بهانه‌های مختلف اقدام به حملات موشکی به خاک افغانستان کرده است. گاهی این حملات از سوی نیروهای امنیتی افغان درگذشته جواب داده شده است، اما در بیشتر وقت‌ها این حملات بی‌جواب مانده‌اند. دولت سابق افغانستان بارها از این عملکرد پاکستان به مجامع بین‌المللی شکایت کرد، اما اثری نداشت.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала