ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

عراق ۵۲ میلیارد دالر غرامت یورش به کویت را پرداخت کرد

CC0 / Pixabay / کشورهای زیاد در پی جایگزین دالر استند
کشورهای زیاد در پی جایگزین دالر استند - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 23.12.2021
منابع عراقی به نقل از بانک مرکزی این کشور خبر دادند که بغداد آخرین قسط غرامت جنگی بابت یورش به کشور کویت در سال 1990 را پرداخت کرده است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، بانک مرکزی عراق، روز سه‌شنبه، از پایان پرداخت غرامت جنگی به کشور کویت خبر داد.
پایگاه خبری شفق نیوز خبر داد، که بانک مرکزی عراق در بیانیه‌ای اعلام کرده است: " پرداخت قسط پایانی جبران خسارت‌های [وارده به] کشور کویت به مبلغ ۴۴ میلیون دالر امریکایی تکمیل شده است".
بر پایه این گزارش، در ادامه بیانیه مذکور آمده است: "با این گام، عراق تمام مبلغ خسارت به ارزش ۵۲.۴ میلیارد دالر آمریکایی را که کمیته جبران خسارات سازمان ملل متحد از شاخه‌های شورای امنیت مطابق با قطعنامه ۶۸۷ مصوب سال ۱۹۹۱ پرداخت آن را به کشور کویت تعیین کرد، به پایان رسانده است".
بانک مرکزی کویت اضافه کرد: "امید است که پایان پرداخت خسارات باعث حذف عراق از بند هفتم و همچنین تاثیر در ادغام دوباره ای نظام بانکی عراق در نظام بانکی جهانی و بهرمندی از منابع مالی شود".
سازمان ملل در سال ۱۹۹۱ کمیته‌ای برای پرداخت خسارات تشکیل داد که بغداد را ملزم به پرداخت ۵۲.۴ میلیارد دالر به افراد، شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی‌ای و دیگر شرکت‌هایی کویتی‌ای که در پی حمله عراق متضرر شدند.
عراق در میان سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ میلادی و به طور مشخص در جریان جنگ با سازمان تروریستی داعش روند پرداخت خسارت به کشور کویت را متوقف کرد؛ اما پرداخت غرامت بار دیگر در سال ۲۰۱۸ از سر گرفته شد.
عراق بخشی از درآمدهای نفتی خود را به عنوان خسارت به یکی از صندوق‌های سازمان ملل متحد تحت عنوان "صندوق جبران خسارت سازمان ملل" پرداخت می‌کرد.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала