ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

نگرانی یونیسف از افزایش سوء تغذی کودکان در افغانستان

© Sputnik / T. Azimیونیسف: افغانستان بیشترین شمار کودکان مبتلا به سوءتغذیه در جنوب آسیا را دارد
یونیسف: افغانستان بیشترین شمار کودکان مبتلا به سوءتغذیه در جنوب آسیا را دارد - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 23.12.2021
نهاد های جهانی بهداشت در کنار کودکان، شرایط زنده‌گی را برای مادران در افغانستان نیز نگران کننده گفته اند و از احتمال افزایش در مرگ ومیر مادران و نوزادان در افغانستان هشدار داده اند.
به گزارش اسپوتنیک، صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف با نگرانی از افزایش کودکان سوء تغذی در افغانستان، گفته است که از هر دو کودک یکی آن به علت نبود غذا و دسترسی ناچیز به آب و خدمات بهداشتی در سال آینده میلادی در افغانستان به سوء تغذیه شدید گرفتار خواهد شد.
بر بنیاد این یافته‌ها، بیش از شصت و شش هزار رویداد سرخکان در میان کودکان در افغانستان امسال ثبت شده است.
عبد القادر موسی، نماینده یونیسف در افغانستان در این باره گفت: "ما در شرایط زمانی بسیار مهم برای کودکان افغان قرار داریم، در اوضاعی که فصل سرما تهدیدها را برای سلامت آنان بیشتر می‌کند. زمان برای از دست دادن نیست، بدون اقدام بی درنگ، ایجاد هماهنگی، بسیج، منابع مالی وارسال پول نقدممکن است شمار زیادی ازکودکان نتوانند تا بهار آینده را ببینند."
بیجاشدگان داخلی کودکان   - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 08.12.2021
درخواست دو میلیارد دالری یونیسف برای نجات کودکان افغانستان
درهمین حال، وزارت صحت عامه می‌گوید که سه اعشاریه دو میلیون کودک در کشور از سوء تغذیه رنج می‌برند. مقام‌ها در این وزارت همچنان می‌گویند که در تلاش است تا سطح عرضه خدمات بهداشتی را در کشور بالا ببرند.
جاوید هژیر، سخنگوی وزارت صحت عامه، گفت: " وزارت صحت عامه افغانستان در تلاش است که عرضه خدمات را بالا ببرد تا این آمار دوباره پایین شود و همچنان کمپاین های را راه اندازی کند، کمپاین های در رابطه به اهمیت شیر مادر و فاصله بین ولادت‌ها."
داکتر محمد صادق، رییس بخش اطفال شفاخانه میرویس در کندهار گفت: "شما، شمار سوء تغدیه ها را می‌بینید، سوء تغذیه حاد در حال افزایش است، علت افزایش، این دو یا سه ماه گذشته نیست، چون مردم کار و بار نداشتند، معاش دریافت نمی‌کنند وغذایی برای خوردن ندارند. بنابر این، بسیاری از کودکان نخست از دیگران به سوء تغذیه گرفتار می‌شوند."
نهاد های جهانی بهداشت در کنار کودکان، شرایط زنده‌گی را برای مادران در افغانستان نیز نگران کننده گفته اند و از احتمال افزایش در مرگ ومیر مادران و نوزادان در افغانستان هشدار داده اند.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала