ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

پایان سال آموزشی در افغانستان؛ دختران دانش‌‌آموز امسال را بدترین سال می‌گویند

© Photo / Ministry of Educationمکتب
مکتب - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 26.12.2021
با پایان سال آموزشی 1400 در افغانستان، شماری از دانش آموزان دختر می‌گویند که از نگاه آموزشی امسال بدترین سال در دو دهه گذشته برای آنان بوده است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، این دانش آموزان می‌گویند که پس از تحولات سیاسی در کشور، آنان از آموزش بازماندند. پرنیان، دانش آموز صنف هشتم که تا اکنون اول نمره عمومی مکتب بوده است، اکنون از آینده‌ ناروشن نگران است.
او گفت: "امروز صد روز شده که ما از رفتن به مکتب بازماندیم و امارت اسلامی هر بار وعده می‌دهد که مکتب‌ها باز می‌شود، اما عمل نمی‌کنند".
افزون به پایتخت، در بیش از بیست ولایت دیگر نیز دختران بالاتر از صنف ششم که بیش از سه ماه می‌شود از رفتن به مکتب باز مانده‌اند می‌گویند که بسته بودن مکتب‌ها بالای روح و روان شان تاثیرات منفی گذاشته است.
بهاره، دانش آموز گفت: "آینده ما ناروشن است و ما از جامعه جهانی می‌خواهیم که با فشار به طالبان آنان را برای بازگشایی مکتب‌ها قانع کنند".
مریم بخشی، دانش آموز گفت: "برای ما هر وقت تعهد داده اند که مکتب‌های ما را باز می‌کنند، اما سال تعلیمی تمام شده اما هنوز هم سرنوشت ما معلوم نیست".
آموزگاران زن نیز می‌گویند بسته ماندن مکاتب دخترانه آنان را نگران ساخته اند و از امارت اسلامی می‌خواهند که مکتب‌های دخترانه را بازگشایی کنند.
زحل عمر زاده، آموزگار گفت: "معاش‌های ما به وقت داده نمی‌شود و کم شده. ما از جهانیان می‌خواهیم که صدای ما را بشنوند".
رحمتی، آموزگار گفت: "دختران ما آرزو داشته اند که با سطح بالاتر درس بخوانند و تحصیل کنند، اما متاسفانه هنوز سرنوشت مکتب‌های شان معلوم نیست و آنان در خانه نشسته اند".
در همین حال، وزارت معارف می‌گوید به علت‌های گونه‌گون در بیش از بیست ولایت کشور نتوانستند دروازه مکتب‌ها را به روی دختران دوره لیسه بازگشایی کنند.
این نهاد تاکید می‌ورزد که با نهایی شدن طرح بازگشایی مکتب‌های دخترانه، در سال آینده همه این مکتب‌ها بازگشایی خواهند شد.
شاگردان دختر در مکتب کابل - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 29.11.2021
در سه ماه گذشته پنجاه درصد مراکز آموزشی در سراسر افغانستان بسته شدند
در همین حال شماری از دانش آموزان دختر از حکومت و نهاد های جهانی می خواهند که در زمینه ی فراگیری آموزش دختران در افغانستان توجه جدی کنند.
محمد عرفان، سخنگوی وزارت معارف طالبان گفت: "طرح بازگشایی مکتب‌های دخترانه نهایی شده و انشاالله که تا سال جدید تعلیمی با راهکار جدید همه مکتب‌های دخترانه باز می‌شود".
عباس استانکزی، معین وزارت خارجه طالبان گفت: "دختران حق دارند که تحصیل کنند و ما نمی‌توانیم مانند کشورهای غربی زمینه آموزش را به دخترا مساعد بسازیم".
هر چند با پایان سال آموزشی 1400 در برخی ولایت‌ها دختران دوره‌های متوسطه و لیسه که از رفتن به مکتب باز مانده بود، با دریافت اطلاع نامه نتایج، یک صنف ارتقاء کرده اند، اما هنوز روشن نیست که آیا با آغاز سال آموزشی جدید این دختران اجازه رفتن به مکتب را خواهند داشت یا نه؟
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала