ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

لحظات مرگ ستاره بزرگ شکار کمره شد

© Fotolia / Zhanna OcheretЗвездное небо
Звездное небо - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 14.01.2022
انفجار ناشی از نابودی کامل ستاره غول پیکر برای اولین بار توسط ستاره شناسان در هاوایی مشاهده گردید.
به گزارش اسپوتنیک، برای اولین بار دانشمندان شاهد یک ابرنواختر شدند. انفجار یک ستاره ابرغول سرخ با نام SN 2020 tlf پس از مشاهده اولین بار در تابستان 202 تحت مشاهده قرار گرفت.
ابرغول سرخ 10 برابر بزرگتر از خورشید زمین است و برای اولین بار در فاصله 120 میلیون سال نوری از زمین قرار گرفت. برای پرسپکتیو، یک سال نوری برابر با مسافتی است که نور می تواند طی 365.25 روز طی کند. این انفجار توسط تلسکوپ های رصدخانه دبلیو ام کک در بالای مائونا کیا در هاوایی ثبت شد.
کشف یک ماده غیرمعمول در سیاره فراخورشیدی - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 07.10.2021
کشف یک ماده غیرمعمول در سیاره فراخورشیدی
اگرچه ابرنواخترها معمولاً تنها پس از فروپاشی آنها شناسایی می‌شوند، اما طبق گزارش‌ ها دانشمندان بیش از 100 روز قبل از مرگ ستاره و سپس منفجر شدن آن، چشم خود را به این ستاره دوخته‌اند.
به گفته جاکوبسون گالان محقق فارغ التحصیل بنیاد ملی بهداشت ایالات متحده در دانشگاه کالیفرنیا، این ستاره در تابستان سال 2020 در طی بررسی انجام شده توسط تلسکوپPan-STARRS پوهنتون هاوایی شناسایی شد.
اخترشناسان تصویری از مرگ غول سرخ را به صورت جرقه های بزرگ نور و گوی های غول پیکر گاز که از سطح ستاره منفجر می شوند، توصیف می کنند. نمایش خشونت آمیز ستاره شناسان را شگفت زده کرد زیرا مشاهدات قبلی هنوز چنین تصاویری را ارائه نکرده بودند
چرخه زندگی بیشتر ستارگان این مسیر را دنبال می کند: پیش ستاره، ستاره دنباله اصلی، سپس - بسته به اندازه - ستاره ابرغول سرخ و در نهایت سقوط به یک ابرنواختر، قبل از تبدیل شدن به سیاهچاله یا ستاره نوترونی.
در جستجوی موجودات سیارات دیگر - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 24.11.2021
کشف 301 سیاره فراخورشیدی جدید از سوی ناسا
جاکوبسون گالان گفت: تشخیص مستقیم فعالیت پیش از ابرنواختر در یک ستاره ابرغول سرخ هرگز در یک ابرنواختر معمولی نوع دوم مشاهده نشده بود. برای اولین بار، انفجار یک ستاره ابرغول سرخ را تماشا کردیم!
به گفته کافدرای علوم، فروپاشی یک ستاره غول پیکر آنقدر قدرتمند است که هسته های اتمی جدیدی ایجاد می کند. ابرنواخترها یکی از منابع اصلی عناصر سنگینتر از آهن هستند و آهن موجود در خون ما را می‌ توان به ابرنواخترهایی که قبل از تولد خورشید ما رخ داده‌اند کشف کرد.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала