دستگیری های گسترده پس از سرکوب اعتراض ازبیک‌ها در فاریاب

© Photoفاریاب
فاریاب  - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 16.01.2022
تاکنون نزدیک به ۵۰ نفر از اعضای ازبیک‌تبار طالبان و افراد غیرنظامی که در اعتراضات شرکت داشته‌اند، از سوی گروه طالبان دستگیر شده‌اند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایندیپندنت فارسی، مولوی مخدوم، عالم ربانی و قاری وکیل در زندان‌اند و قاری صلاح‌الدین ایوبی زیر نظر است.
اعتراض ازبیک‌ها در فاریاب، روز شنبه، ۲۵ جدی و پس از سه روز با اعزام نیروی بیشتر از کابل سرکوب شد و اکنون بازداشت‌های گسترده افرادی که در اعتراضات شرکت داشته‌اند، آغاز شده است.
یک منبع آگاه در شهر میمنه به ایندیپندنت فارسی گفت، روز شنبه هیاتی از طالبان به فاریاب فرستاده شد که همراه با آنان، ده‌ها خودروی نظامی و نیروهای مسلح طالبان پشتون‌تبار وارد شهر میمنه شدند و کنترل همه بخش‌های شهر را در اختیار خود گرفتند.
پرچم طالبان - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 13.01.2022
پرچم طالبان در فاریاب پایین آورده شد
به گفته این منبع، نیروهای فرستاده شده به شهر میمنه از گردان‌های منصوری و بدری‌اند که مستقیم از سراج‌الدین حقانی، رئیس شبکه حقانی و وزیر داخله طالبان دستور می‌گیرند. این نیروها با دستور شلیک به معترضان وارد میمنه شدند، چون بخشی از طالبان ازبیک‌تبار‌ پس از بازداشت فرماندهان ازبیک خشمگین شدند و اعتراض کردند. این منبع افزود: "از روز شنبه تاکنون نزدیک به ۵۰ نفر از اعضای ازبیک‌تبار طالبان و افراد غیرنظامی که در اعتراضات شرکت داشته‌اند، بازداشت شده‌اند و تلاش برای دستگیری افراد دیگر ادامه دارد".
این منبع تصریح کرد، که نیروهای فرستاده شده، دستور شلیک به هرکسی را که علیه تصمیم‌های رهبری طالبان در رابطه با بازداشت فرماندهان ازبیک‌تبار اعتراض کند، دارند.
روز شنبه در جریان جلسه هیئت اعزامی طالبان به شهر میمنه، داملا شعیب، والی جوزجان، در یک سخنرانی‌ اعتراض‌کنندگان ازبیک را "چند شغال و یاغی" خواند و گفت این افراد برای گرفتن پول و امتیاز اعتراض کرده‌اند.
فاریاب  - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 14.01.2022
اعتراضات در فاریاب؛ یک نیروی طالبان پشتون‌تبار کشته شد
به گزارش منابع آگاه، در یک عملیات سازمان‌دهی شده شبکه حقانی و اداره امنیت ملی طالبان، سه تن از فرماندهان ارشد غیر پشتون در ولایت های فاریاب و سرپل در شمال افغانستان بازداشت شدند که تاکنون یکی از آنان آزاد شده و دو تن دیگر زندانی‌اند. مولوی مخدوم عالم ربانی از قوم ازبیک و قاری وکیل از قوم تاجیک از فرماندهان ارشد طالبان در فاریاب‌اند که هر دو در زندان و تحت بازجویی قرار دارند. مخدوم عالم ربانی چهارشنبه‌شب و قاری وکیل روز جمعه در شهر مزارشریف بازداشت شدند. این دو فرمانده طالبان به بهانه یک ملاقات از شهر میمنه به مزارشریف دعوت شده و در جریان جلسه بازداشت شدند. شیرمحمد غضنفر، فرمانده دیگر این گروه که او نیز از قوم تاجیک و ساکن ولایت سرپل است به شیوه مشابه بازداشت شد. غضنفر پس از یک شبانه‌روز آزاد شد و به سرپل رفت.
در پی بازداشت این سه فرمانده ارشد طالبان که نقش مهمی در تصرف مراکز شهرهای شمال افغانستان در ماه اگوست داشتند، اعتراض‌های گسترده‌ای در مرکز شهر میمنه آغاز شد. این اعتراض‌ها را نزدیکان و همراهان مخدوم عالم ربانی و قاری وکیل آغاز کردند، اما دامنه آن گسترده شد و افراد غیر‌نظامی نیز در آن شرکت کردند. شعار اصلی این افراد اعتراض به انحصارطلبی رهبران طالب و نادیده گرفتن ازبیک‌ها و ترکمن‌ها در ساختار دولت این گروه بود. اعتراض‌کنندگان همچنین خواستار آزادی مخدوم عالم ربانی و قاری وکیل شدند. مخدوم عالم ربانی به اتهام آدم‌ربایی بازداشت شده است که نزدیکان او آن را یک ترفند برای کنار زدن این فرمانده طالب می‌دانند. قاری صلاح‌الدین ایوبی که قدرتمندترین فرمانده نظامی ازبیک‌تبار در میان طالبان است، در کابل و تحت نظارت اداره امنیت ملی طالبان است. صلاح‌الدین ایوبی در پانزدهم اگوست، فرماندهی بخشی از جنگجویان طالب برای ورود به کابل را بر عهده داشت و از نخستین فرماندهان این گروه بود که وارد کاخ ریاست جمهوری شد و بر کرسی رئیس‌جمهوری افغانستان که ساعاتی پیش فرار کرده بود، تکیه زد. بااین‌حال به نظر می‌رسد اعتراضی که در فاریاب کلید خورد، دامنه‌ نارضایتی در صفوف طالبان را افزایش ‌دهد. هم‌زمان با اعتراض‌‌ها در فاریاب از دیگر ولایت های افغانستان ازجمله بادغیس نیز خبر حرکت‌های اعتراضی به گوش می‌رسد. اعتراض‌های بادغیس را که فرماندهان تاجیک‌تبار طالبان آغاز کرده بودند، به‌سرعت مهار شد.امرالله صالح، معاون اول دولت پیشین افغانستان روز جمعه، ۲۴ جدی با انتشار یک مطلب در فیس‌بوک ادعا کرد که شهرستان‌های قادس و آب‌کمری از کنترل طالبان خارج شده‌اند.فرماندهان تاجیک‌تبار طالبان در این شهرستان‌ها، در تماس با رسانه‌ها تایید کردند که از دستور رهبری پیروی نمی‌کنند و کنترل را خودشان به دست گرفته‌اند. بااین‌حال کنار زدن فرماندهان ازبیک که قدرت نظامی در شمال را در اختیار دارند، می‌تواند چالش بزرگی برای بقای طالبان در شمال افغانستان باشد. این چالش از فاریاب که مرکزی‌ترین ولایت ازبیک‌نشین در افغانستان است آغاز شد و می‌تواند چالش همیشگی برای رهبری طالبان که تنها پشتون‌ها را شایسته حضور در قدرت می‌دانند، باشد. یک تحلیلگر سیاسی ازبیک در شمال افغانستان، به‌شرط فاش نشدن نامش می‌گوید، رهبری طالبان که متشکل از پشتون‌ها است برای تار و مار کردن لشکر ۳۵ هزارنفری ازبک‌های طالب که سهم عمده‌ای در سقوط دولت پیشین افغانستان داشتند، تصمیم قاطع گرفته است.این منبع افزود: "قاری صلاح‌الدین ایوبی، مخدوم عالم ربانی، قاری وکیل، شیرمحمد غضنفر و چند تن دیگر، هسته نظامی طالبان غیر‌پشتون به‌ویژه ازبیک‌ها را در شمال افغانستان در اختیار دارند. رهبری طالبان از شورش این فرماندهان درنتیجه انحصار قدرت به دست پشتون‌ها هراس دارد و از همین رو، یک برنامه دقیق و سازمان‌دهی شده برای مهار این فرماندهان در جریان است."به باور این منبع، بازداشت‌های گسترده در فاریاب پس از سرکوب اعتراض‌ها می‌تواند نارضایتی در صفوف طالبان را تشدید کند و این حرکت‌ها را در آینده گسترش دهد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала