یک علامت مشخص در چشم که بیانگر مرگ زودرس است

CC0 / Pixabay / Глаз
Глаз - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 22.01.2022
Telegram
متخصصان در پی یک مطالعه اعلام نمودند که گاه گاهی یک علامت خاصی در چشم نشان می دهد که آیا فرد در خطر مرگ زودرس قرار دارد یا خیر؟
به گزارش اسپوتنیک، تیمی از محققان دانشگاه های چین و استرالیا در پی یک مطالعه اعلام کردند که اگر شبکیه چشم زودتر از موعد پیر شود، این امر می تواند نشانه ای از یک زندگی کوتاه به طور کلی و یک مرگ زودرس باشد.
یافته های محققان در مجله علمی British Journal of Ophthalmology منتشر شده است.
دانشمندان وضعیت شبکیه چشم 36 هزار شرکت کننده را در یک دوره 11 ساله در رده سنی 40 تا 69 سال را مورد بررسی قرار دادند.
حدود یک دهه پس از اسکن شبکیه، 1871 نفر جان خود را از دست داده اند و کسانی که شبکیه آنها مسن تر به نظر می رسید بیشتر در این گروه قرار داشتند.
به عنوان مثال، اگر الگوریتم پیش بینی کند که شبکیه چشم یک فرد بزرگتر از سن واقعی او است، خطر مرگ به هر علتی در 11 سال آینده دو درصد افزایش می یابد. در عین حال، خطر مرگ آنها به دلایلی غیر از بیماری های قلبی عروقی یا سرطان 3 درصد افزایش یافته است.
در این مدت، 5 درصد از شرکت کنندگان (1871 نفر) جان خود را از دست دادند که اغلب دلیل مرگ و میر افراد سرطان بوده است.
این مطالعه نشان داد که افراد متوفی با "پیری سریع" شبکیه چشم مواجه بودند که وضعیت آن با سن بیولوژیکی بیماران مطابقت نداشت.
محققان در این مطالعه خاطرنشان کردند: "شبکیه یک پنجره منحصر به فرد و قابل دسترس برای ارزیابی فرآیندهای پاتولوژیک زمینه‌ای بیماری‌های سیستمیک عروقی و عصبی ارائه می‌دهد که با افزایش خطر مرگ و میر مرتبط است. یافته‌های جدید مشخص کرده‌اند که فاصله سنی شبکیه یک پیش‌بینی‌کننده مستقل برای افزایش خطر مرگ‌ومیر، به‌ویژه مرگ‌ومیر غیر بیماری‌های قلبی عروقی و غیر سرطانی است. این یافته‌ها نشان می‌دهد که سن شبکیه ممکن است یک نشانگر زیستی مهم بالینی پیری باشد."
برای تأیید بیشتر این یافته‌ها در گروه‌های گسترده به کار بیشتری نیاز است، اما محققان می‌گویند یک اسکن سریع و بدون درد از چشم انسان ممکن است روزی به پزشکان در شناسایی افرادی که در معرض خطر مرگ زودرس هستند کمک کند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала