سقوط جمهوریت؛ پروازها از طریق دهلیزهای هوایی کاهش یافته است

© Photo / Hamid Karzai International Airportمیدان هوایی کابل
میدان هوایی کابل - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 23.01.2022
دهلیزهای هوایی که یکی از راه‌های انتقال کالاهای بازرگانی افغانستان به بازارهای جهانی است، اکنون گواه پروازهای کمتر می‌باشد و کاهش پروازها سبب مشکلات در روند صادرات شده است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، اتاق تجارت و سرمایه گذاری می‌گوید که کم رنگ شدن پرواز هواپیماها از طریق دهلیز هوایی، صادرات کشور را با چالش روبرو ساخته است. به گفته اتاق تجارت و سرمایه گذاری، در حال حاضر پروازها از طریق دهلیز هوایی تنها با چین انجام می‌شود.
در همین حال، برخی از بازرگانان از حکومت می‌خواهند که زمینه انتقال کالاها به بیرون از کشور را فراهم بسازد.
خیرالدین مایل، معاون تجارتی اتاق تجارت و سرمایه گذاری می‌گوید: "اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان همیشه تلاش کرده سهولت ایجاد شود ولی تا هنوز کدام امیدواری نیست."
مسجد شاه دو شمشیره در کابل پس از بازسازی - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 22.01.2022
یک شهروند امریکای در افغانستان به اسلام گروید+ویدیو
پیش از این پروازها از طریق دهلیزهای هوایی در چهار ولایت کشور به شمول کابل، کندهار بلخ و هرات انجام می‌شدند، و این کار انتقال کالاهای بازرگانی به بیرون از کشور را آسان ساخته بود.
زلمی عظیمی، یکی از بازرگانان در این باره می‌گوید: "در حکومت پیشین دهلیز هوایی فعال بود و بیشتر کالاها از این طریق صادر شده است. در آن زمان سبسایدی‌ها وجود داشت."
اتاق تجارت و سرمایه گذاری می‌گوید در حال حاضر پرواز از طریق دهلیز هوایی تنها با کشور چین انجام می‌شود که تا اکنون ۱۵۰۰ تُن جلغوزه از طریق دهلیز هوایی به این کشور انتقال یافته است.
بر بنیاد آمارهای اتاق تجارت و سرمایه گذاری، در پنج سال پسین به ارزش ۶۰۰ میلیون دالر صادرات در ۱۸۰۰ پرواز از طریق دهلیزهای هوایی به هند، امارات متحده عربی، چین، روسیه و برخی از کشورهای اروپایی مانند بریتانیا، فرانسه و آلمان انجام شده است.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала