ترامپ: رئیس‌جمهور شوم، متهمان یورش به کنگره را میبخشم

© AFP 2022 / SAUL LOEBDonald Trump دونالد ترامپ
Donald Trump دونالد ترامپ - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 30.01.2022
رئیس‌جمهور پیشین امریکا گفت: در صورت پیروزی در انتخابات 2024، بخشش هوادارانش را که حادثه مرگبار ششم جنوری ۲۰۲۱ را رقم زدند، بررسی می‌کند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور پیشین امریکا ضمن اشاره به نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ گفت که در صورت پیروزی، عفو کسانی که به دلیل حمله ششم جنوری به کنگره امریکا متهم شده‌اند را بررسی خواهد کرد.
روزنامه "نیویورک پست" نوشته است، که چهل و پنجمین رئیس‌جمهور امریکا در تجمع روز شنبه در شهر "کانرو" ایالت تگزاس گفت: اگر من نامزد شوم و اگر برنده شوم، با افراد (که در حمله) ششم ژانویه (دست داشتند) منصفانه رفتار خواهیم کرد و اگر نیاز به عفو داشته باشند، آن‌ها را عفو خواهیم کرد. چون با آن‌ها بسیار ناعادلانه رفتار می‌شود.
شمار افراد دستگیر شده در یورش بر کنگره امریکا اعلام شد - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 08.01.2021
شمار افراد دستگیر شده در یورش بر کنگره امریکا اعلام شد
اشاره او به حادثه حمله حامیانش در ششم جنوری ۲۰۲۱ به ساختمان کنگره آمریکا در زمان تشکیل جلسه برای تایید پیروزی جو بایدن است که چند کشته و ده‌ها مجروح برجای گذاشت. کمیته منتخب مجلس نمایندگان آمریکا در حال بررسی رویدادهای منتهی به و حوادث آن روز و هرگونه دخالت رئیس‌جمهور سابق، اعضای دولت یا حامیان وی است. به طور جداگانه، وزارت دادگستری آمریکا بیش از ۷۰۰ نفر را در ارتباط با این حمله مرگبار متهم کرده است.
ترامپ در ادامه سخنانش گفت: این دادستان‌ها افراد شرور و وحشتناکی هستند. آن‌ها نژادپرست و بسیار بیمار هستند - آن‌ها از نظر روانی بیمار هستند. بدون هیچ گونه حمایتی از حقوق من از سوی دادگاه عالی یا بیشتر دادگاه‌های دیگر، مرا تعقیب می‌کنند. در واقع، آن‌ها دنبال من نیستند، دنبال شما هستند.
او در سخنرانی خود که یک ساعت و بیست دقیقه طول کشید، بارها به تندی علیه عملکرد داخلی و خارجی دولت جو بایدن موضع گرفت و ادعاهای خود درباره "تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰" را تکرار کرد.
رئیس‌جمهور سابق و جنجالی آمریکا پیش‌تر در جمع حامیانش در آریزونا هم ضمن تاختن به دولت دموکرات فعلی آمریکا گفت آمریکا در جهان حقیر شده است. رئیس‌جمهور سابق آمریکا سخنرانی خود را با حملات لفظی به رسانه‌های آمریکایی و تکرار ادعای خود درباره پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ بر جو بایدن شروع کرد.
پشتیبانی 45 درصد از جمهوری خواهان امریکا از یورش بر کنگره  - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 08.01.2021
پشتیبانی 45 درصد از جمهوری خواهان امریکا از یورش بر کنگره 
او سپس در ادامه به کمیته تحقیقات مجلس نمایندگان آمریکا درباره حمله ششم جنوری ۲۰۲۱ هوادارانش به کنگره اشاره کرد و به شدت به اعضای آن که اکثریت آن‌ها دموکرات هستند و چند عضو جمهوری‌خواه مخالف ترامپ هم در آن حضور دارند، تاخت. ترامپ مدعی شد، "نانسی پلوسی (رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا) مجلس نمایندگان را به دادگاه‌های نمایشی لنینیستی تبدیل کرده است".
وی با اشاره به بازداشت و محاکمه عاملان حمله به کنگره آمریکا گفت: می‌‎دانید چه اتفاقاتی برای این زندانیان سیاسی افراد می‌‎افتد؟ چرا این کارها را با اعضای "آنتیفا" و جنبش "جان سیاهان اهمیت دارد"، نمی‌کنند؟... این افراد در جنهم به سر می‌برند، اجازه بدهید آن‌ها وکیل داشته باشند و اجازه بدهید آن‌ها از خودشان در دادگاه دفاع کنند.
ترامپ با تشویق حامیان خود برای شرکت در انتخابات میان‌دوره ای ۲۰۲۲ کنگره آمریکا اعلام کرد، "این انتخابات بسیار مهم است اما مهم‌تر از آن، انتخابات ۲۰۲۴ (انتخابات ریاست‌جمهوری) است. ما دوباره کنترل کنگره را به دست خواهیم آورد، ما کاخ سفید را پس خواهیم گرفت، ما آمریکا را دوباره پس خواهیم گرفت".
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала