بایدن از امیر قطر برای همکاری دوحه در روند تخلیه از افغانستان قدردانی کرد

© REUTERS / Jonathan ErnstПрезидент США Джо Байден
Президент США Джо Байден - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 01.02.2022
رییس جمهور ایالا متحده در دیدار با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر از آن کشور به عنوان اصلی‌ترین متحد غیر ناتوی آمریکا یاد کرد.
جوبایدن رییس جمهور امریکا که در دیدار با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر از همکاری دوحه در روند تخلیه از افغانستان قدردانی کرد.
به گزارش اسپوتنیک، این دیدار روز گذشته (11دوشنبه دلو) در کاخ سفید انجام شد و جوبایدن از قطر به عنوان اصلی‌ترین متحد غیر ناتوی آمریکا یاد کرد.

امیر قطر پیش از این که به دیدار بایدن برود، در پنتاگون به دیدار لوید آستین، وزیر دفاع رفت. پنتاگون گفته است که قطر به آمریکا در تلاش‌هایش در افغانستان کمک کرده است. به گفته آستین، آمریکا نمی‌توانست بیش از 124هزار نفر را بدون کمک قطر از افغانستان تخلیه کند.

وزیر دفاع آمریکا خطاب به امیر قطر گفته است: "شما با آغوش باز پذیرای کسانی هستید که افغانستان را برای یافتن آغازی جدید ترک کردند."

بایدن نیز در صحبت‌های خود در دیدار با امیر قطر به موضوع افغانستان پرداخته است.
Президент Джо Байден, премьер-министр Австралии Скотт Моррисон и премьер-министр Великобритании Борис Джонсон на онлайн встрече по поводу новой инициативы США в области национальной безопасности в партнерстве с Австралией и Соединенным Королевством - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 31.01.2022
بایدن: غرب آماده گفتگو بخاطر نگرانی‌های روسیه است

او از هکماری پنجاه ساله قطر با آمریکا سخن گفت و افزود که مشارکت با قطر در جریان سال گذشته در بسیاری از حیاتی‌ترین منافع امریکا نقش اساسی داشته است.

او از جابه‌جایی هزار نفر از افغانستان به عنوان نمونه یاد کرد.

بایدن گفت که با امیر قطر چیزهای زیادی را در دستور کار دارد و در مورد امنیت خلیج فارس، خاورمیانه، تضمین ثبات انرژی جهان و ادامه کار مشترک‌شان برای حمایت از مردم افغانستان صحبت می‌کند.

امیر قطر نیز در سخنانش گفت که دوحه و واشنگتن در مورد افغانستان نشان داده‌اند که قوی و محکم می‌توانند با هم کار و همکاری کنند. او افزود که افتخار می‌کند که توانسته‌‌اند ده‌ها هزار نفر را از افغانستان تخلیه کنند.

در جریان تخلیه از میدان هوایی کابل، قطر به مسیری برای تخلیه شهروندان خارجی و افغانستان تبدیل شده است.

پروازهای تخلیه نیز از سوی این کشور مدیریت می‌شود. افراد تخلیه شده در پایگاه نظامی در قطر برای مدتی مقیم می‌شوند تا واکسین کرونا دریافت کنند و غربالگری شوند. این مهاجران سپس به آمریکا می‌روند
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала