شورش‌ها در قزاقستان؛ چی کسی شورشیان را به خاک این کشور منتقل کرد؟

© REUTERS / Pavel MikheyevДемонстранты идут по улице во время акции протеста, вызванной повышением цен на топливо в Алматы
Демонстранты идут по улице во время акции протеста, вызванной повышением цен на топливо в Алматы - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 04.02.2022
چندی پیش رئیس جمهور قزاقستان در تماس با رئیس شورای اروپا مدعی شد که در شورش‌های اخیر این کشور جنگجویانی از افغانستان نیز حضور داشتند.
"ذبیح‌الله مجاهد" سخنگوی طالبان اظهارات برخی مقامات درباره اشتراک افرادی از افغانستان در ناآرامی‌های قزاقستان را رد کرد و تصریح نمود هیچ مدرکی در این باره وجود ندارد.
مجاهد گفت: ما قویاً این ادعا را رد می‌کنیم؛ امارت اسلامی به کسی اجازه استفاده از خاک افغانستان به ضرر هیچکس دیگر و یا مداخله در امور دیگر کشورها را نمی‌دهد و هیچ مدرکی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.
وی افزود: ما درحالیکه خواستار راه حل معقول و مسالمت‌آمیز برای مشکلات قزاقستان هستیم، به همه طرف‌ها اطمینان می‌دهیم که هیچ تهدیدی از خاک افغانستان برای هیچ کشوری وجود ندارد.
1- آیا شورشیان از افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی در شورش‌های قزاقستان دخیل بودند؟
2- چی کسی و چگونه می‌تواند شورشیان را به قلمرو قزاقستان منتقل کند؟
در پاسخ به این پرسش‌ها فرهاد ابرار کارشناس مسائل بین‌المللی به خبرنگار اسپوتنیک گفت که در پیوند به اظهارات رئیس جمهور قزاقستان باید چند نکته را خاطرنشان کرد:
- اول اینکه اعتراضات در پیوند به افزایش بهای سوخت شکل گرفت، اما به دلیل رفتار خشونت آمیز نیروهای دولتی قزاقستانی این اعتراضات به شورش داخلی تبدیل شد که حتی پای نیروهای ویژه روسیه را بخاطر سرکوب اعتراض کننده‌گان به قزاقستان کشانید.
- دوم: ادعاهای رئیس جمهور قزاقستان تاهنوز ثابت نشده، اما بیان این مسئله از زبان رئیس جمهور خودش می‌تواند جدی باشد. زیرا بسیاری از کشورهای آسیای میانه و روسیه همواره نگرانی‌هایشان را از حضور شورشیان خارجی داشته و بیان کرده اند.
- سوم: با سقوط جمهوریت در افغانستان و تسلط گروه طالبان بر این کشور، نگرانی‌های امنیتی کشورهای آسیای میانه و روسیه افزوده شده. این کشورهای احساس می‌کنند که شورشیان احتمالن از خاک افغانستان امنیت آسیای میانه را با چالش مواجه خواهند کرد.
- چهارم: خلا قدرت در افغانستان به تقویت نیروهای تندرو از جمله القاعده و داعش می‌انجامد، تقویت این دو گروه می‌تواند چالش‌های جدی امنیتی را برای کشورهای آسیای میانه بسترسازی و فراهم کند.
Полиция применила светошумовые гранаты и слезоточивый газ во время акции протеста против повышения цен на газ в Алма-Ате - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 16.01.2022
پولیس قزاقستان: جنایتکاران 41 جسد را از سردخانه ها در جریان شورش در آلماتی دزدیدند

به گفته این کارشناس مسائل بین‌المللی به همین خاطر کشورهای آسیای میانه نگرانی‌ مسئله امنیت‌شان هستند و احساس می‌کنند که در صورت مدیریت نشدن اوضاع در افغانستان توسط طالبان، افغانستان یکبار دیگر لانه تروریستان بین‌المللی خواهد شد و به یک درد سر تازه به کشورهای منطقه تبدیل شود.
فرهاد ابرار نیز خاطرنشان کرد که گروه‌های اسلامگرا همواره کوشش می‌کنند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و در رسیدن به اهداف‌شان به گونه مشترک تا جاییکه ممکن است کار کنند.
او در آخر علاوه کرد که آیا آسیای میانه به چالش جدی مواجه می‌شوند یا نه، بستگی به تعامل و عدم تعامل گروه طالبان با دیگر گروه‌های اسلام‌گرا در منطقه دارد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала