دبیرکل سازمان همکاری اسلامی: برای آزادی پول‌های مسدودشدۀ افغانستان رایزنی می‌کنیم

© Photo / OICHissein Brahim Taha
Hissein Brahim Taha - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 13.02.2022
حسین ابراهیم طه، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی می‌گوید که این سازمان و بانک توسعه‌ی اسلامی در حال رایزنی با طرف‌های بین‌المللی برای رفع توقیف پول‌های افغانستان اند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از اطلاعات روز، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی گفته است که آزادی منابع مسدودشده، می‌تواند به حل بحران اقتصادی افغانستان کمک کند.
پس از تسلط طالبان بر افغانستان، پول‌های کمک‌ ‌خارجی و دارایی بانک مرکزی این کشور در خارج مسدود شد. امریکا اخیرا از هفت میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان، 3.5 میلیارد آن را به‌عنوان غرامت برای قربانیان حادثه یازدهم سپتمبر اختصاص داده است. این تصمیم دولت بایدن، واکنش‌های منفی گسترده‌ای را در پی داشته است.
آقای طه از بانک توسعه اسلامی نیز خواسته است تا تأسیس صندوق امانی را با هدف حمایت از کمک‌های بشردوستانه و انکشافی برای آسیب‌دیدگان بحران افغانستان را تسریع بخشد. تأسیس این صندوق بخشی از فیصله وزیران خارجه‌ی کشورهای اسلامی درباره بحران افغانستان است که در پاکستان برگزار شده بود.
International Court of Justice - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 13.02.2022
نامه جمع‌ از افغان‌ها به ICJ؛ امریکا به کدام جرم مردم افغانستان را مجازات می‌کند؟
در این نشست تصمیم گرفته شد که یک صندوق امانی بشردوستانه تحت حمایت بانک توسعه اسلامی ایجاد شود تا به‌عنوان واسطه‌ای برای انتقال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان عمل کند.
دبیر کل سازمان همکاری کشورهای اسلامی گفته است که تلاش‌های دیپلماتیک برای بسیج منابع مالی صندوق آغاز شده است.
او در این گفتگو افزوده است که قرار است یک هیأت از سازمان همکاری اسلامی برای گفتگو با طالبان به کابل بیاید.
او همچنین گفته است که به رئیس دفتر سازمان همکاری اسلامی در کابل دستور داده است که به محل کار خود رفته و مستقیماً بر فعالیت‌های بشردوستانه دفتر نظارت کند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала