عمران خان: جهان جایگزین دیگری برای طالبان در افغانستان ندارد

© @https://twitter.comعمران خان نخست وزیر پاکستان
عمران خان نخست وزیر پاکستان - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 14.02.2022
نخست وزیر پاکستان جامعه جهانی را به تعامل با گروه طالبان در افغانستان ترغیب کرده و گفته که جهان هیچ جایگزینی دیگر برای طالبان ندارد.
به گزارش اسپوتنیک،عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان روز یک‌شنبه، 24 دلو، در یک مصاحبه‌ای اختصاصی با سی‌‌ان‌ان گفته است که جهانباید با طالبان کار کند و برای پذیرش آنچه که می‌خواهد، از جمله دولت فراگیر، حقوق بشر و حقوق زنان آنان را تشویق کند.
نخست وزیر پاکستان گفته است: "اگر به طالبان پشت شود، تحریم‌ها باقی بماند و سیستم بانکی به دلیل تحریم‌ها، نقدینگی نداشته باشد، نگرانی این وجود دارد که افغانستان دچار هرج و مرج شود و یک بحران انسانی رخ دهد". او تاکید کرده است که به نفع همه است که وضعیت در افغانستان به هرج و مرج کشیده نشود.
عمران خان گفت که برای ایالات متحده ضروری است تا درک کند که دوست نداشتن حاکمان کنونی کابل یک بخش است، اما این کشور در نهایت به 40 میلیون تن مربوط می‌شود.
او گفت: "نصف آنان در وضعیت بسیار خطرناکی هستند. زمستان در افغانستان به شدت شرورانه و بی‌رحم است."
وزارت امور خارجه پاکستان - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 05.02.2022
ادعای پاکستان درباره دسترسی " تحریک طالبان پاکستان" به تسلیحات باقیمانده ناتو در افغانستان
نخست‌وزیر پاکستان تأکید کرده است که در حال حاضر جای‌گزینی برای حاکمان کنونی وجود ندارد و باید با آنان کار شود و تشویق شوند که برای دست‌یابی به حقوق بشر و فراگیری روند دولت‌داری آماده شوند.
به گفته او، این تنها راه رو به جلو در حال حاضر است.
عمران خان در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان افزود: "اگر افغانستان رها شود، ممکن است دچار هرج‌و‌مرج شود."
او تصریح کرده است که صلح در افغانستان به نفع همه است.
این مقام بلندپایه پاکستانی هم‌چنان گفت: "بهترین امید ما این است که یک افغانستان باثبات می‌تواند ثبات و صلح را در پاکستان تضمین کند."
گفتنی است که به باور عمران‌ خان، به رسمیت شناختن نظام کنونی در افغانستان باید دیر یا زود انجام شود.
عمران خان افزوده است که پاکستان به دلیل بی‌ثباتی در افغانستان، با دو چالش بزرگ (بحران پناهجویان و حملات تروریستی) مواجه شده است و در حال حاضر سه میلیون شهروند افغانستان در پاکستان پناهنده هستند. او مدعی شده است که سه گروه تروریستی از افغانستان پاکستان را تهدید می‌کنند.
به گفته عمران خان، اسلام‌آباد در دوره جنگ آمریکا در افغانستان شکل یک "قلعه" را داشته است.
عمران خان در این مصاحبه افزوده است که با پیوستن پاکستان به حمایت از ایالات متحده، 80 هزار نفر در این کشور کشته شده‌اند.
او تصریح کرد که آمریکا باید در انجام حملات شبانه و سیاست خود بازنگری کند.
به گفته او، به شهروندان آمریکا گفته می‌شود که حمله‌های هوایی بدون‌سرنشین دقیق است و تروریست‌ها را هدف قرار می‌دهد، اما از خسارات جانبی وارده بر روستاها و مردم عام جزییات ارایه نمی‌شود.
نخست‌وزیر پاکستان تصریح کرد: "من می‌ترسم که مردم در ایالات متحده از میزان خسارت جانبی [که اتفاق افتاد] اطلاعی نداشته باشند، اما ما این بار سنگین را متحمل شدیم."
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала