نامه‌ سرگشاده‌ی زنان افغان به رییس جمهور آمریکا

© @https://twitter.com ادامه اعتراضات زنان کابل
ادامه اعتراضات زنان کابل  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 14.02.2022
Telegram
فعالان زن افغانستان در نامه‌‌ای از تصمیم جوبایدن، رییس جمهور امریکا در مورد پشتوانه‌ی مالی افغانستان به شدت انتقاد کرده اند.
شبکه‌ی زنان افغانستان در نامه‌ای که امروز (دوشنبه، 25 دلو) منتشر شد عنوانی جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا از مصادره دارایی بانک مرکزی افغانستان به‌عنوان غرامت برای خانواده‌های قربانیان حملات یازدهم سپتامبر انتقاد کرده و گفته است که مردم افغانستان مسئول اعمال شبکه‌ی القاعده و یا گروه طالبان نیستند.
در این نامه‌ ، شبکه زنان افغانستان گفته است که از تصمیم آمریکا درباره تقسیم دارایی بانک مرکزی افغانستان به‌شدت "غمگین" شده است.
این شبکه افزوده است که مردم افغانستان شانه‌به‌شانه در کنار امریکا علیه تروریسم مبارزه کرده‌اند.
شبکه‌ی زنان افغانستان یادآوری کرده است که اسامه بن‌لادن، رهبر شبکه‌ی القاعده در پاکستان کشته شده و همچنین هیچ شهروند افغانستان در حملات یازدهم سپتامبر نقش نداشته است.
این شبکه افزوده است که حمایت آمریکا از "مجاهدین" در جنگ علیه سرد و رهاکردن افغانستان پس از شکست شوروی سابق منجر به گسترش گروه‌های افراطی و تروریستی شد.
این شبکه در ادامه اختصاص دارایی بانک مرکزی افغانستان به‌عنوان غرامت به خانواده‌های قربانیان حملات یازدهم سپتامبر را "نامهربانی" در قبال مردم افغانستان خوانده و گفته است که این خانواده‌ها از این پول راضی نخواهند شد؛ در وضعیتی که مردم افغانستان برای زنده‌ماندن مجبور می‌شوند فرزند خود را بفروشند.
شبکه‌ی زنان افغانستان از جو بایدن، رییس جمهور آمریکا خواسته است که در تصمیم خود تجدیدنظر کند.
آمریکا اخیرا از هفت میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان که در آن کشور نگهداری می‌شد و پس از تسلط طالبان مسدود شد، 3.5 میلیارد آن‌را به‌عنوان غرامت برای قربانیان حادثه یازدهم سپتامبر اختصاص داده است.
همچنین طبق این تصمیم آمریکا ، نیمی دیگر از ذخایر بانک مرکزی به‌عنوان کمک به مردم افغانستان به یک صندوق امانی انتقال داده می‌شود.
این تصمیم دولت آمریکا ، واکنش‌های منفی گسترده‌ای را در پی داشته است.
حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین مصادره‌ی دارایی بانک مرکزی را ظلم علیه مردم افغانستان خوانده و از جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا خواسته است تا در تصمیم خود تجدیدنظر کند.
او می‌گوید که اسامه بن لادن، رهبر شبکه‌ی القاعده در پاکستان کشته شد، اما تاوان فعالیت‌های او را مردم افغانستان می‌پردازند.
وزارت خارجه چین هم در واکنش به مصادره‌ی دارایی بانک مرکزی افغانستان از سوی آمریکا ، گفته است که ثروتمندترین کشور جهان به‌طور آشکار ثروت فقیرترین افراد را غارت می‌کند
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала