24 میلیون تن در افغانستان به کمک‌های بی درنگ نیاز دارند

© REUTERS / Ali KharaЛюди напротив пекарни в ожидании раздачи хлеба в Кабуле
Люди напротив пекарни в ожидании раздачи хлеба в Кабуле  - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 23.02.2022
کمیته بین‌المللی صلیب سرخ می‌گوید که بیست و چهار اعشاریه چهار میلیون تن در افغانستان به کمک‌های بی درنگ انسان دوستانه نیاز دارند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، این کمیته در یک رشته توییت ها با نگرانی از اوضاع اقتصادی افغانستان می‌گوید شمار کسانی که به کمک های بشری نیازمند استند سی درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است.
کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، گفت: "بیست و چهار اعشاریه چهار درصد از مردم افغانستان به کمک‌های بشر ی فوری نیاز دارند که نسبت به سال گذشته سی درصد افزایش را نشان می‌دهد".
در همین حال نور آغا صاحب زاده، سخنگوی جمعیت حلال احمر افغانی، در این باره می‌گوید: "در پنج ماه اخیر برای نزدیک به 447555 تن نیازمند در سراسر کشور مواد خوراکی و غیرخوراکی و نیز لباس زمستانی مساعدت شده است".
در این میان نانوایی های که در کابل برای نیازمندان روزانه نان مجانی توزیع می‌کنند می‌گویند که شمار گدا ها به‌گونه چشم گیری افزایش یافته است.
میر دل رحمتی، مسوول نانوایی، گفت:"دوازده صد خانه به این نانوایی می‌اید و یک تعداد که توانایی کمک را دارند به ما کمک می‌کنند که برای آنان نان توزیع کنیم".
و اما فقر و تنگدستی را در چهار گوشه پایتخت می‌توان دید چنان که در بخشی از کابل دیده می‌شود که زنان، مردان و کودکان همه برای گرفتن نانی از بام تا شام چشم به یک نانوایی دوخته اند.
Ребенок с хлебом в Кабуле  - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 16.02.2022
کمیته بین‌المللی نجات: افغانستان به سمت فاجعه در لغزش است
اکرم که پدر پنج کودک است می‌گوید روز ها برای کار از خانه بیرون می‌شود اما موفق به یافتن کار نمی شود. او از بهر آن که دست خالی به خانه باز نگردد در برابر این نانوایی می نشیند تا نان رایگان به دست آورد.
اکرم، نادار، گفت: "فقر و بیچاره‌گی است، کار نیست. بعضی شب ها چندتا نان بدست میاورم و بعضی شب ها نی".
شیلا، نادار، گفت: "در روز های بارانی چادرم تر می شود، هوا زیاد سرد است، روز هایی هم شده است که چادرم را روی زمین یخ زده".
با این همه چالش ها در افغانستان، جو بایدن رئیس‌جمهور امریکا در روز های پسین با امضای فرمانی از هفت میلیارد دالر دارایی افغانستان، نیمی آن را برای کمک های بشری به افغانستان تخصیص داده است و احتمال می رود که نیمی دیگر این پول به بسته گان قربانیان حمله های یازدهم سپتمبر داده شود.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала